Ticimax Destek Merkezi

Aradığınız konuyla ilgili hazır dökümanlara hızlıca ulaşmak için anahtar kelime girebilirsiniz.

Excel ile Ürün Yükleme
Öncelikle yönetim panelinizden Ürünler > Ürün Yönetimi > İşlemler > Excel ile Ürün Yükle > Örnek Excel Dosyası'nın indirerek yapıyı incelemenizi ve kendi ürünlerinize uygun şekilde Excel Dosyası hazırlamanızı öneririz.

Excel ile toplu şekilde ürün yüklemek aşağıdaki yönergeleri takip edip edebilirsiniz.


1- Excel ile ürün yüklerken URUNKARTID ve URUNID sütunlarını 0 (sıfır) olarak bırakmanız gerekmektedir. Sistem 0 yazdığınız ürünlerin yeni ürün olduğunu anlayacak ve kendi id atamasını yapacaktır.

Not: Excel'de her bir farklı ürün (varyasyonlar da dahil) ayrı birer satır olmalıdır.


Örneğin; 1111 stok kodlu ürünün 6 tane varyasyonu olacaksa devam eden sütunda yer alan STOKKODU alanına 6 satır 1111 yazılmalı ve VARYASYONKODU alanına 1111-1, 1111-2, 1111-3, 1111-4, 1111-5, 1111-6 şeklinde devam etmelidir.

NOT : Ürünlerinizin stok kodların var olan özel karakteri varyasyon ayracı olarak kullanmamanız gerekmektedir. Örneğin stok kodunuz AB-CD şeklinde ise varyasyonlarınızı AB-CD-1 , AB-CD-2 şeklinde belirtmemeniz gerekmektedir. Sistem ilk sırada olan - işaretini baz alacaktır. 

Eğer hiç varyasyonu olmayan tek bir ürün ekleyecekseniz; STOKKODU ve VARYASYONKODU sütünlarına aynı değerleri yazabilirsiniz. Örneğin ürünün stok kodu abc123 ise varyasyonkodu da sadece abc123 olmalıdır.

Diğer sutünlarda doldurmanız gereken bilgiler için panelde geçerli olan kurallar eynen şekilde Excel'de de geçerlidir.2- Excel'de devam eden sütunlarda Breadcrumb, kategori, SEO vb. işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.

Kategorileri yazarken birbirinin alt kategorisi olan tanımları büyüktür (>) işareti ile belirtebilirsiniz.

Yeni bir kategori kırılımına geçmek için ise noktalı virgül (;) işaretini kullanabilirsiniz.

Bu Kategorilerin daha önceden panelde tanımlı olmasına gerek yoktur. İlk defa Excel'de yazdığınız bir kategori yapısı panelde otomatik olarak oluşacaktır.

Eğer sistemde var olan bir kategori adını aynen (büyük/küçük harf boşluk vs. birebir aynı şekilde) yazarsanız sistemdeki kategoriler kullanılacaktır.

Diğer sütunlar için kurallar yine panel ile aynıdır.

Not: Panelde aktif pasif olarak bulunan parametrelerin Excel'deki karşılığı 0/1 yani sıfır pasif, bir aktif şeklindedir. 


Excel'de son dikkat etmeniz gereken alan VARYASYON sütunudur. Varyasyon tanım ve değerlerinin daha önceden sistemde tanımlı olmasına gerek yoktur.

İlk defa Excel'de oluşturduğunuz bir varyasyon tanımı ve değeri panelde otomatik olarak oluşacaktır.

Varyasyon tanımlarını yazdıktan sonra noktalı virgül (;) ile değer atamasına geçebilirsiniz.

Virgül (,) ile devam ederek yeni bir varyasyon tanımı ve değer ataması gerçekleştirebilirsiniz.


Not: Eğer sistemde var olan bir varyasyon tanımını ya da değerini aynen (büyük/küçük harf boşluk vs. birebir aynı şekilde) yazarsanız sistemdeki varyasyon tanımları ve değerleri de kullanılacaktır.


Bu İçerik Faydalı Oldu Mu?
Adres : Turgut Özal Bulvarı Rumi Sokak Ticimax Plaza No:31 Ataşehir - İstanbul  /  Çağrı Merkezi : 0850 811 08 20  /  E-Mail : [email protected]
© 2005-2018 Ticimax E Ticaret Yazılımları ve Paketleri / Ticimax Bilişim Teknolojileri A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.