Ticimax Destek Merkezi

Aradığınız konuyla ilgili hazır dökümanlara hızlıca ulaşmak için anahtar kelime girebilirsiniz.

Teknik Detay Yönetimi


Teknik detay alanı, ürünleriniz İle alakalı teknik özellikleri ekleyebileceğiniz alandır.

Örneğin; bir tekstil firmasının E-ticaret yöneticisisiniz ve kumaş içerikleri ile ilgili bilgileri de filtre alanlarına tanımlamak istiyorsunuz. (%50 saten %50 keten vb.) Bu özellikleri Ürünler > Teknik Detaylar kısmından tanımlayabilirsiniz. Girmiş olduğunuz teknik detaylar ürünlerin açıklama alanında tablo olarak da görünecektir.

Tanımladığınız özellikleri daha sonra ürün yönetimi kısmından istediğiniz ürünlere atayabilirsiniz.
 
Not: Teknik detayların filtre alanlarında görünmesi için  Ayarlar > Genel Ayarlar > Ürün Ayarları sekmesinde "Ürün Filtre" ve "Ürün Filtre Teknik Detay" aktif ve ilgili teknik detaylar da ürünlere atanmış olmalıdır. 

Örnek Kategori Görünümü aşağıda yer almaktadır. Marka-Beden-Renk standart ürün filtreleme ile gelen bilgilerdir. diğerleri ise filtreleme ile gelen alandır.   

Teknik detay oluşturmanın işlem adımları ;

1. Ürünler > Teknik Detaylar sayfasına gelin ve Yeni Ekle butonuna () tıklayın.

2. Tanım kısmına teknik detayın tanımını yazın. Örneğin; "Kumaş Türü" , Teknik detayın görüneceği sırayı belirleyin (0'dan başlar, artarak gider). Son olarak Kaydet butonuna () tıklayın. Kumaş türü adında bir teknik detayın var olduğunu sisteme belirttiniz. 3. Adımda ise kumuş türüne özellikler belirteceksiniz.

3. Yeni oluşturduğumuz Kumaş Türü isimli teknik detayın satırına gelin ve özellikler butonuna tıklayın. Yeni Ekle butonu () ile özelliklerinizi sisteme girin. Örneğin : KETEN, SATEN, İPEK, PAMUK vb. Bu adımda da sadece özellikleri sisteme tanıttınız. Henüz özeliklerin içinde bir değer bulunmamaktadır.

4. Değer girişleri için eklediğiniz her özelliğin "Değerler" kısmına tıklayın ve yeni ekle ile değerlerinizi girin. Örneğin; %30, %50 vb.

NOT: Bir ürüne tek bir tanım altındaki özellikler ve değerler atanabilmektedir. Bir ürüne tanımlayacağız teknik detayları tek bir tanım altında oluşturmanız gerekmektedir. 

Teknik detayı ürüne atama;
Ürünler > Ürün Yönetimi sayfasına gelin ve ilgili ürünün düzenle butonuna ()  üzerinden ya da direkt listeden teknik detay butonuna tıklayın. Açılan pop-up'ta az önce oluşturduğunuz teknik detaylar çıkacaktır. Listeden ürünün özellikleri ne ise atama işleminizi yapın ve kaydedin.
Dilerseniz Teknik Detaylara görsel ekleme işlemi yapabilir ve filtreleme alanında kullanabilirsiniz.
Ayrıca oluşturmuş olduğunuz teknik detayları Excel ile toplu olarak da ürünlere atayabilirsiniz.

Bu işlem için teknik detay oluşturma işleminin yapılmış olması gerekmektedir. Aşağıda gördüğünüz Ürünler > Ürün Yönetimi > İşlemler menüsünde yer alan "ürün teknik detaylarını Excel'e aktar" ve "Excel ile teknik detay yükle" alanları ile mevcut teknik detay bilgileri ve ürün listenizi Excel formatında çıktı alıp dosya üzerinden eşleştirmeleri yaparak toplu şekilde içeri aktarabilirsiniz.

Bu İçerik Faydalı Oldu Mu?
Adres : Turgut Özal Bulvarı Rumi Sokak Ticimax Plaza No:31 Ataşehir - İstanbul  /  Çağrı Merkezi : 0850 811 08 20  /  E-Mail : [email protected]
© 2005-2018 Ticimax E Ticaret Yazılımları ve Paketleri / Ticimax Bilişim Teknolojileri A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.