Ticimax Destek Merkezi

Aradığınız konuyla ilgili hazır dökümanlara hızlıca ulaşmak için anahtar kelime girebilirsiniz.

Kargo Yönetimi

Sisteminizde geçerli olacak kargo ve teslimat bilgilerini Ayarlar > Kargo Yönetimi sayfasından yönetebilirsiniz. 

Kargo bilgilerini tanımladıktan sonra müşterilerin bu kargo seçeneklerini görmesi için adreslere desi bilgilerini de eklemeniz gerektiğini unutmayın. Aksi durumda müşterilerinizin siparişlerine yazacakları adrese bir kargo & ücret bilgili tanımlı olmayacağından kargo seçenekleri görünmeyecek ve ödeme tamamlanmayacaktır.

 
Yeni Bir Kargo Ekleme

Ayarlar > Kargo Yönetimi ekranına geldiğinizde Yeni Kargo Ekle () butonuna tıklayarak aşağıdaki gibi kargo tanımlaması yapabilirsiniz.

Kargo tanımlama konusu ile ilgi hazırlamış olduğumuz aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Kargoya Desi Bilgisi Tanımlama

Yeni kargo ekleme ekranında kargonun temel bilgilerini girdikten sonra "Kaydet" butonuna tıklarsınız ve sizi "Desi Grupları Sayfasına" otomatik olarak yönlendirecektir. Ayrıca isterseniz Ayarlar > Kargo Yönetimi sayfasında ilgili kargonun eylemler menüsünde yer alan mavi pasta dilimi sembollü "desi grupları" seçeneği ile de aynı ekrana ulaşabilirsiniz.

Açılan bu sayfada; yeni ekle butonuna basarak desi girişlerinizi yapabilirsiniz.

Desi Grup Tanımı: Müşteri tarafında görünmeyecektir. Kendi ayırt edebileceğiniz bir tanım yazabilirsiniz. Örneğin 1-5 desi arası ya da sabit kargo desisi vb.

İlk Desi: Gruba dahil olan ilk desiyi bu alana yazınız.

Son Desi: Grubun son desisini yazınız.

NOT: Desi aralıklarında bir desinin bittiği sayı ile diğer desi aralığı başlamalıdır. Örneğin bu desi grubu 1-5 ise bir sonra ki desi 5-10 şeklinde başlamalıdır. Aksi takdirde yani 6-10 desi girişi yaparsanız 5 desinin karşılığı boş olacağı için sepet toplamı 5 desi olduğunda kargolar çalışmayacaktır.

NOT: Son olarak bir tane de kapamak için desi grubu tanımlamalısınız. Örneğin 10-9999 gibi. Ayrıca sitede geçerli olacak tek bir kargo fiyatı uygulayacaksanız: sadece bir tane 1-9999 aralığında desi girebilirsiniz.

Kargo Kapsamı:
Hepsi: Türkiye dahil tüm ülkeler için geçerli fiyat tanımlayacaksanız hepsi olarak seçim yapınız.
Türkiye : Sadece Türkiye içi gönderim yapacaksanız Türkiye olarak seçim yapınız.
Diğer Ülkeler : Sadece Diğer ülkelere gönderim yapacaksanız diğer ülkeler olarak seçim yapınız.

Fiyat: Bu alana da fiyat bilgisini giriniz.

Teslimat Tarih ve Saati Ekleme

Kargoya teslimat tarih ve saatleri ekleme opsiyonel bir özelliktir. Bu özelliği kullanmak için öncelikle Ayarlar > Genel Ayarlar > Site Yönetim Araçları > Sipariş Ayarları > Siparişlerde Teslimat Tarihi parametresini aktif etmeniz gerekmektedir.

Parametreyi aktif ettikten sonra Ayarlar > Kargo Yönetimi sayfasından teslimat tarihi butonuna () tıklayın. Aşağıdaki ekrandan teslimat tarih ve saat bilgilerini oluşturmanız gerekmektedir.

Bu ekrandan Yeni Ekle () butonuna tıklayın. Aşağıdaki ekrandan teslimat kurallarını sisteme kaydetmeniz yeterli olacaktır. Artık sipariş adımlarında kargo seçilirken sizin tanımlamış olduğunuz teslimat tarih ve saatleri de seçilerek sipariş tamamlanacaktır.

Ücretsiz Kargo Limiti

Sistemin geneline tanımlayacağınız bir ücretsiz kargo limiti olmasını isterseniz Ayarlar > Kargo Yönetimi alanından Kargonun düzenlemesine giriş yaparak Ücretsiz Kargo Limiti alanını kullanabilirsiniz. Bu tutar ve üzerinde kargo 0 TL olacaktır. Bu limite ulaşana kadar da müşterilere otomatik olarak uyarı verecektir;" Ücretsiz Kargo Limitine Ulaşmak için X TL daha Alışveriş Yapabilirsiniz! "

Ücretsiz kargo içinde gerekli düzenlemeleri sağlayabilirsiniz.

Kargo Entegrasyonu

Kargo firmanız entegrasyonumuz bulunan firmalardan biriyse bu linkte yer alan dokümanı takip edip entegrasyon kurulumunuzu yapabilirsiniz. Bu sayede (takip numarası, sipariş kargoya verildi vb.) işlemler otomatik olarak çalışacaktır.

Tüm kargo entegrasyonularımızı görüntülemek için Tıklayınız.

Kargo entegrasyonu ile ilgili aşağıdaki videoyu da inceleyebilirsiniz.

Bu İçerik Faydalı Oldu Mu?
Adres : Turgut Özal Bulvarı Rumi Sokak Ticimax Plaza No:31 Ataşehir - İstanbul  /  Çağrı Merkezi : 0850 811 08 20  /  E-Mail : [email protected]
© 2005-2018 Ticimax E Ticaret Yazılımları ve Paketleri / Ticimax Bilişim Teknolojileri A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.