Ticimax Destek Merkezi

Aradığınız konuyla ilgili hazır dökümanlara hızlıca ulaşmak için anahtar kelime girebilirsiniz.

Kargo Yönetimi

Sisteminizde geçerli olacak kargo ve teslimat bilgilerini Ayarlar > Kargo Yönetimi sayfasından yönetebilirsiniz. 

Kargo bilgilerini tanımladıktan sonra müşterilerin bu kargo seçeneklerini görmesi için adreslere desi bilgilerini de eklemeniz gerektiğini unutmayın. Aksi durumda müşterilerinizin siparişlerine yazacakları adrese bir kargo & ücret bilgili tanımlı olmayacağından kargo seçenekleri görünmeyecek ve ödeme tamamlanmayacaktır.

 
Yeni Bir Kargo Ekleme

Ayarlar > Kargo Yönetimi ekranına geldiğinizde Yeni Kargo Ekle butonuna tıklayarak aşağıdaki gibi kargo tanımlaması yapabilirsiniz.

Kargo Şirketi : Kargo firmanızın adını yazınız.

Kargo Telefonu: Kargo firmanızın telefonunu yazınız.

Kargo Resmi : Kargo firmasının logosunu ekleyebilirsiniz.

Kapıda Nakit Ödeme : Kargo firması ile kapıda nakit ödeme seçeneği sunulacak ise bu alanı aktif ederek, fiyat alanından ek hizmet bedellerini ekleyebilirsiniz.

Kapıda Kredi Kartı Ödeme : Kargo firması ile kapıda kredi kartı ile ödeme seçeneği sunulacak ise bu alanı aktif ederek, fiyat alanından ek hizmet bedellerini ekleyebilirsiniz.

Kapıda Ödeme Açıklama : Bu alana kapıda ödemeli olarak sipariş verecek müşterilerinizi, kapıda ödeme hizmetiniz ile alakalı ücretlendirme vb. konularda bilgilendirebilirsiniz.

Kargo Hesaplama Tipi : Kargo ücretlerinizin hesaplama sistemini desi veya fiyat grubu olarak seçebilirsiniz. Varsayılan olarak seçim yapılması durumunda Ayarlar > Genel Ayarlar > Site Yönetim Araçları sekmesinde bulunan Kargo Hesaplama Tipi alanından seçim yapılan hesaplama tipi geçerli sayılacaktır.

Ücretsiz Kargo Limiti : Kurulum sağladığınız kargo firması için ücretsiz kargo tutarı belirleyebilirsiniz.

Aynı Gün Kargo : Bu şekilde çalıştığınız kargo firmalarında ilgili parametre kullanılabilir. Fakat parametre aktif edildiğinde aynı gün kargo yapılacak olan ürünlerin de tahmini teslimat süreleri aynı gün olarak işaretlenmelidir. Parametre aktif edilip ürünlerde herhangi bir işlem yapılmazsa kargo firması seçeneği görüntülenmeyecek veya müşterilerinizin ödeme aşamasına geçişini engelleyecektir.

Sıra : Kargo firmasının sipariş adımında görüntüleneceği sırayı ifade etmektedir. Birden fazla kargo firması ile çalışmanız halinde müşterilerinize sunulacak olan kargo firmalarınızın sıralamasını yapabilirsiniz.

Kapıda Nakit Ödeme Ekle : Kapıda nakit ödeme ile oluşturulacak siparişlerinizde, müşterilerinizden tahsil edeceğiniz ekstra hizmet bedellerini bu alandan girebilirsiniz. Herhangi bir fiyat eklenmemesi durumunda kapıda nakit ödemeli olarak oluşturulan siparişlerde kargo ücretinin haricinde herhangi bir ek hizmet bedeli tahsil edilmez.

Kapıda Kredi Kartı Ödeme Ekle : Kapıda kredi kartı ödeme ile oluşturulacak siparişlerinizde, müşterilerinizden tahsil edeceğiniz ekstra hizmet bedellerini bu alandan girebilirsiniz. Herhangi bir fiyat eklenmemesi durumunda kapıda kredi kartı ödemeli olarak oluşturulan siparişlerde kargo ücretinin haricinde herhangi bir ek hizmet bedeli tahsil edilmez.

Para Birimi : İlgili kargo firması seçildiğinde kargo ücretinin hangi para birimi ile tahsil edileceğini seçebiliceğiniz bir alandır.

Kargo tanımlama konusu ile ilgi hazırlamış olduğumuz aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Kargoya Desi/Fiyat Bilgisi Tanımlama

Yeni kargo ekleme ekranında kargonun temel bilgilerini girdikten sonra "Kaydet" butonuna tıklarsınız ve sizi "Desi / Fiyat Grupları Sayfasına" otomatik olarak yönlendirecektir. Ayrıca isterseniz Ayarlar > Kargo Yönetimi sayfasında ilgili kargonun eylemler menüsünde yer alan mavi para sembollü "desi / fiyat grupları" seçeneği ile de aynı ekrana ulaşabilirsiniz.

Açılan bu sayfada; yeni ekle butonuna basarak girişlerinizi yapabilirsiniz.

Grup Tanımı: Müşteri tarafında görünmeyecektir. Kendi ayırt edebileceğiniz bir tanım yazabilirsiniz. Örneğin 1-5 desi arası ya da sabit kargo desisi vb.

Grup Tipi: Kargonuz bir desi aralığına veya fiyat grubuna göre hesaplama yapabilir. Bu alandan seçim yapmanız gerekmektedir.

İlk Değer: Gruba dahil olan ilk desi veya fiyatı bu alana yazınız.

Son Değer: Grubun son desi veya fiyatı yazınız.

NOT: Desi aralıklarında bir desinin bittiği sayı ile diğer desi aralığı başlamalıdır. Örneğin bu desi grubu 1-5 ise bir sonra ki desi 5-10 şeklinde başlamalıdır. Aksi takdirde yani 6-10 desi girişi yaparsanız 5 desinin karşılığı boş olacağı için sepet toplamı 5 desi olduğunda kargolar çalışmayacaktır. Aynı şekilde fiyat grupları ile hesaplama yapıyorsanız bitiş ve başlangıç değerleri aynı olmalıdır. Örneğin bir fiyat grubunuzun son değeri 200 iken diğer grubu 300 ile başlarsanız, sepet tutarı 250 olduğunda bu kargo seçeneği çıkmayacaktır.

NOT: Son olarak bir tane de kapamak için desi grubu tanımlamalısınız. Örneğin 10-9999 gibi. Ayrıca sitede geçerli olacak tek bir kargo fiyatı uygulayacaksanız: sadece bir tane 1-9999 aralığında desi girebilirsiniz.

Kargo Kapsamı:
Hepsi: Türkiye dahil tüm ülkeler için geçerli fiyat tanımlayacaksanız hepsi olarak seçim yapınız.
Türkiye : Sadece Türkiye içi gönderim yapacaksanız Türkiye olarak seçim yapınız.
Diğer Ülkeler : Sadece Diğer ülkelere gönderim yapacaksanız diğer ülkeler olarak seçim yapınız.

Fiyat: Bu alana da fiyat bilgisini giriniz.

Teslimat Tarih ve Saati Ekleme

Kargo Teslimat Modülü 

  Kargo teslimat modülü, sipariş aşamasında müşterilerinize saat ve gün seçme imkanı sunabildiğiniz bir opsiyonel bir modüldür.
 
Kargo Yönetimi alanından kargonuzun düzenlemesine giriş yaparak ;


Teslimat tarihi göster parametresini aktif ederek modülünüzü aktif edebilirsiniz.
Teslimat tarihi gün sınırı : Bu alandan sipariş aşamasında gösterilecek tarihlerin ne kadar süre sonrasından başlayacağını belirlemektesiniz. Örneğin Pazartesi verilmiş bir siparişin teslimat saat seçenekleri Salıdan başlayacak ise bu alana 1 yazabilirsiniz. 0 yazılması durumunda sipariş gününe ait uygun teslimat saatleri görüntülenebilecektir.
Teslimat tarihi gün sayısı : Sipariş tarihinden itibaren kaç günlük teslimat saatleri listelenmesini ayarladığınız alandır. Örneğin Pazartesi verilen bir sipariş için Cuma gününe kadar teslimat saati seçilebilmesi için 5 değeri girebilirsiniz.
Teslimat tarihi tasarım alanından görünüm tercihinizi belirleyebilirsiniz.

 
2. Kargo Yönetimi alanından teslimat saati seçeneği oluşturacağınız kargo firmanızın  ikonuna tıklayarak teslimat modülüne geçiş yapabilirsiniz. Yeni ekle dediğinizde açılan ekranda bölgeler için teslimat saatlerini oluşturacağınız alanı göreceksiniz. Öncelikli olarak teslimat saat aralıklarını belirlemeniz gerekmektedir.

   İşaretli alandan teslimat saat aralıklarını yeni ekle diyerek oluşturabilirsiniz.

Sistem saat aralıklarını burada gördüğünüz tanım alanından çekmektedir..( Örneğin 10:00 - 12:00 arası / 12:00 - 17:00 arası )Bu alandan bu teslimat saatlerinden faydalanmak için en geç saat kaçta sipariş verilmesi gerektiğini saat sınırı olarak belirlemeniz gerekmektedir. 
3. Buradan saat dilimlerinizi oluşturduktan sonra Ayarlar>Kargo Yönetimi alanından  simgesine tıklayarak ilçe/şehir bazlı teslimat bilgilerini girmelisiniz.

Seçtiğiniz bölgeye atadığınız teslimat saati seçeneği hangi günler sunulacaksa o günleri işaretlemeniz gerekmektedir.

Örneğin görselde gördüğünüz 12:00 - 17: 00 saatleri sadece pazartesi ve salı için geçerliyse bu alandan o günleri işaretlemelisiniz. Farklı bir zaman dilimine geçerek tüm teslimat saatlerinizi bu şekilde oluşturmanız gerekmektedir. 

Gönderim limiti bu saat aralığında kaç adet sipariş teslim edebildiğinizi ifade eder. Bu limitler müşteri güvenirliliği açısından önemlidir. Örneğin seçmiş olduğunuz ilçeye  bu saat aralıklarında 10 paket teslim edebilirlik kapasiteniz var ise 10 olarak girmeniz önerilir. -1 değeri paket sınırınızın olmadığını ifade etmektedir.

İlave kargo bedeli ise oluşturduğunuz teslimat saatlerinde sunulan bu hizmet için ek bir ücret iletmek içindir.
Bu adımların ardından sipariş adımında teslimat saatlerini görebilirsiniz.
 
Ücretsiz Kargo Limiti

Ücretsiz kargo limitleri kargo firmaları bazından eklenebilmektedir. Bu işlem için Ayarlar>Kargo Yönetimi alanından kargo firmanızın düzenlemesine giriş yaparak ücretsiz kargo limiti belirleyebilirsiniz. Bu tutar ve üzerinde kargo 0 TL olacaktır. Bu limite ulaşana kadar da sepette müşterilere otomatik olarak uyarı verecektir. Birden fazla kargo firması olması durumunda en düşük ücretsiz kargo limiti baz alınacaktır." Ücretsiz Kargo Limitine Ulaşmak için X TL daha Alışveriş Yapabilirsiniz! "

Ücretsiz kargo içinde gerekli düzenlemeleri sağlayabilirsiniz.

Kargo Entegrasyonu

Kargo firmanız entegrasyonumuz bulunan firmalardan biriyse bu linkte yer alan dokümanı takip edip entegrasyon kurulumunuzu yapabilirsiniz. Bu sayede (takip numarası, sipariş kargoya verildi vb.) işlemler otomatik olarak çalışacaktır.

Tüm kargo entegrasyonularımızı görüntülemek için Tıklayınız.

Kargo entegrasyonu ile ilgili aşağıdaki videoyu da inceleyebilirsiniz.

Bu İçerik Faydalı Oldu Mu?
Adres : Turgut Özal Bulvarı Rumi Sokak Ticimax Plaza No:31 Ataşehir - İstanbul  /  Çağrı Merkezi : 0850 811 08 20  /  E-Mail : [email protected]
© 2005-2018 Ticimax E Ticaret Yazılımları ve Paketleri / Ticimax Bilişim Teknolojileri A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.