Ticimax Destek Merkezi

Aradığınız konuyla ilgili hazır dökümanlara hızlıca ulaşmak için anahtar kelime girebilirsiniz.

Paraşüt Entegrasyonu

PARAŞÜT ENTEGRASYONU ARA PROGRAM KURULUMU

Programı ilk kurduğunuzda karşınıza gelen ekranda alan adınızı ve ticimax panel giriş bilgilerinizi kullanarak giriş yapabileceğiniz ekran gelecektir.

Bilgilerinizle giriş yaptıktan sonra api ayarlarını yapmanız gerekmektedir.

Api ayarlarını yapabilmeniz için gerekli detaylar;

Alan Adı: Alan adınızı programa giriş yaparken girdiğiniz için otomatik gelecektir.
Ticimax Lisans No: Müşteri temsilcinizden öğreneceğiniz lisans numarasını girmeniz gerekmektedir.
Paraşüt Client ID: Paraşüt firmasından mail aracılığıyla öğreneceğiniz Client ID bilgisini girmeniz gerekmektedir.
Paraşüt Client Secret: Paraşüt firmasından mail aracılığıyla öğreneceğiniz Client Secret bilgisini girmeniz gerekmektedir.
Paraşüt Kullanıcı Adı: Paraşüt paneline https://uygulama.parasut.com/kullanici-girisi giriş yaptığınız kullanıcı adı bilgisini girmeniz gerekmektedir.
Paraşüt Şifre: Paraşüt paneline https://uygulama.parasut.com/kullanici-girisi giriş yaptığınız şifre bilgisini girmeniz gerekmektedir.
Paraşüt Firma No: Paraşüt paneline giriş yaptıktan sonra linkte bulunan https://uygulama.parasut.com/ kısmından sonraki rakamlar sizin firma numaranızdır.

Api ayarlarınızı eksiksiz tamamlayıp kaydettiğinizde program uyarı vererek yeniden başlayacaktır. Api ayarlarında yaptığınız her değişikliği kaydettikten sonra bu işlem tekrarlanacaktır.

Sipariş aktarımı için menüde Ayarlar>Sipariş Ayarları'ndan gereken ayarları yapmanız gerekmektedir.

Sipariş ayarlarını yapabilmeniz için gerekli detaylar;

Öncelikli yapmanız gereken paraşüt paneline kargo, kapıda ödeme, hediye paketi ve banka komisyonu gibi ürün dışında ek ücretlerin gönderiminin sağlanması için bahsi geçen başlıkların ürün olarak açılması gerekir.
https://uygulama.parasut.com/FirmaID/hizmet-ve-urunler/ linkinden Hizmet/Ürün Ekle butonuna tıklayarak ürün açma işlemini yapabilirsiniz.

 

Fatura Seri: Faturada seri numarasını yazmanız gereken alandır.
Sonraki Fatura No: Fatura numarasının başlangıç bilgisinin girildiği alandır. Sipariş aktarıldıkça bu alan otomatik arttırılmaktadır. Eğer sipariş ticimaxdan değil paraşüt paneli üzerinden manuel girildiyse aynı fatura numarası olmaması için sipariş ayarlarında bulunan Fatura No bilgisininde manuel güncellenmesi gerekmektedir

Fatura No güncellenmemesi durumunda ara programdan sipariş aktarımı yaparken uyarı alırsınız ve sipariş aktarımı gerçekleşmez.

Fatura Tipi: Fatura olarak kullanılacaksa invoice, proforma olarak kullanılacaksa estimate değeri girilir. Detaylara https://api.parasut.com/docs/v1/sales_invoices dökümanından ulaşabilirsiniz.

Kargo için Ürün ID: Siparişlerde bulunan kargo bilgisinin siparişlerle birlikte paraşüt paneline aktarılması için paraşüt panelinde ürün olarak açmış olduğunun kargo id si ni girmeniz gerekir. Ürüne ait id bilgisine açmış olduğunuz ürüne tıkladığınızda linkten ulaşabilirsiniz. https://uygulama.parasut.com/FirmaID/hizmet-ve-urunler/UrunID
Kapıda Ödeme için Ürün ID: Siparişlerde bulunan kapıda ödeme ücret bilgisinin siparişlerle birlikte paraşüt paneline aktarılması için paraşüt panelinde ürün olarak açmış olduğunun kapıda ödeme id si ni girmeniz gerekir. Ürüne ait id bilgisine açmış olduğunuz ürüne tıkladığınızda linkten ulaşabilirsiniz. https://uygulama.parasut.com/FirmaID/hizmet-ve-urunler/UrunID
H. Paketi için Ürün ID: Siparişlerde bulunan hediye paketi ücret bilgisinin siparişlerle birlikte paraşüt paneline aktarılması için paraşüt panelinde ürün olarak açmış olduğunun hediye paketi id si ni girmeniz gerekir. Ürüne ait id bilgisine açmış olduğunuz ürüne tıkladığınızda linkten ulaşabilirsiniz. https://uygulama.parasut.com/FirmaID/hizmet-ve-urunler/UrunID
Banka Kom. için Ürün ID: Siparişlerde bulunan banka komisyon ücret bilgisinin siparişlerle birlikte paraşüt paneline aktarılması için paraşüt panelinde ürün olarak açmış olduğunun banka komisyon id si ni girmeniz gerekir. Ürüne ait id bilgisine açmış olduğunuz ürüne tıkladığınızda linkten ulaşabilirsiniz. https://uygulama.parasut.com/FirmaID/hizmet-ve-urunler/UrunID
Olmayan Ürünü Ekle: Parametrenin aktif olması siparişteki ürünün paraşüt panelinde olmaması durumunda aktarılırken panelde açılmasını sağlar. Parametre pasif olursa siparişte bulunan ürün paraşüt panelinde yok ise sipariş aktarımı gerçekleşmez.
Kasa Hesabı ID: Siparişlerde yapılan tahsilatın paraşüt panelinde görünmesi için panelde bulunan ID bilgisini girmeniz gerekir. ID bilgisine paraşüt panelinde Nakit>Kasa ve Bankalar menüsünden ulaşabilirsiniz. Sayfada bulunan kasa hesabına tıklayarak linkten id ye erişebilirsiniz. https://uygulama.parasut.com/FirmaID/kasa-ve-bankalar/KasaHesabiID

ÜRÜN AKTARIMI

Ara programda bulunan ürün işlemleri tabında tarih filtrelemesi yaparak paraşüt panelinde bulunan ürünleri ticimax paneline aktarabilirsiniz. Paraşüt Api sinden stok adet bilgisi gelmemektedir. Stok bilgisini ticimax paneli üzerinden girmeniz gerekmektedir. Tarih filtresi yaptıktan sonra Ürünleri Listele butonuna basmanız ilgili ürünleri getirecektir. Ürünler listelendikten sonra Ürünleri Güncelle butonuna basarak ticimax panelindeki ürünün güncellenmesini sağlayabilirsiniz.

Tarih: Paraşüt panelinde değişiklik yapılan tarih bilgisidir. Seçmiş olduğunuz tarihten sonra değişiklik yapılmış ürünleri dikkate alır.
Sayfa Başına Ürün: Listelenen ürünlerin sayfa başına kaç adet gösterileceğinin bilgisinin girildiği alandır. Girmiş olduğunuz sayı kadar açılışta ve sayfalamalarda ürün gösterimi yapmaktadır.
Sayfa: Bulunduğunuz sayfa numarasıdır.

SİPARİŞ AKTARIMI

Ara programda bulunan sipariş işlemleri tabında tarih, sipariş durumu, ödeme tipi ve ödeme durumuna göre filtreleme yaparak ticimax da bulunan siparişleri paraşüt paneline aktarabilirsiniz. Aktarmak istediğiniz siparişlerin filtrelemesini yaptıktan sonra listele butonuna basmanız ilgili siparişleri listeleyecektir. Siparişler listelendikten sonra aktarmak istediğiniz siparişi seçerek Seçilen Siparişleri Aktar butonuna basmanız ticimax panelinde bulunan siparişin paraşüt paneline aktarımını sağlayacaktır.

Tarih Aralığı: Ticimax panelinde bulunan sipariş tarihi bilgisidir. Tarih aralığı ile filtreleme yaparak siparişlere daha çabuk ulaşarak aktarım yapmanızı sağlar.
Sipariş Durumu: Ticimax panelinde bulunan sipariş durum bilgisidir. Siparişe ait sipariş durumu filtrelemesi yaparak sadece aktarmak istediğiniz siparişlerin listesine ulaşabilirsiniz.
Ödeme Tipi: Ticimax panelinde bulunan ödeme tipi bilgisidir. Siparişe ait ödeme filtrelemesi yapmanızı sağlar.
Ödeme Durumu: Ticimax panelinde bulunan ödeme durum bilgisidir. Siparişe ait ödeme durumu filtrelemesi yaparak sadece aktarmak istediğiniz siparişlerin listesine ulaşabilirsiniz.

Bu İçerik Faydalı Oldu Mu?
Adres : Turgut Özal Bulvarı Rumi Sokak Ticimax Plaza No:31 Ataşehir - İstanbul  /  Çağrı Merkezi : 0850 811 08 20  /  E-Mail : [email protected]
© 2005-2018 Ticimax E Ticaret Yazılımları ve Paketleri / Ticimax Bilişim Teknolojileri A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.