Ticimax Destek Merkezi

Aradığınız konuyla ilgili hazır dökümanlara hızlıca ulaşmak için anahtar kelime girebilirsiniz.

Kategori YönetimiKategori yönetimi alanından, e-ticaret sitenizde kullanmak istediğiniz tüm kategorileri yönetebilirsiniz.

Sınırsız ana kategori, alt kategori ve alt alt kategoriler ekleyerek düzenlemelerinizi yapabilirsiniz. Ayrıca kategorilerinizi tut-sürükle bırak yöntemi ile birleştirebilir ya da sıralamalarını değiştirebilirsiniz.

Kategori bazlı SEO ayarlarınızı da kolayca yapılandırabilirsiniz böylece arama motorlarında kategorilerinizin yer almasını sağlayabilirsiniz.

Kategori Yönetimi sayfanıza Ürünler > Kategori Yönetimi ile ulaşabilirsiniz.
 


Kategori yönetimi sayfasında yapabileceğiniz işlemler şunlardır;
 

1. Ana Kategori Ekleme

Sitenize ana kategori ekleme için kategori yönetimi sayfasından Ana Kategori Ekle butonuna () tıklayınız. Gelen ekrandan kategorinin adını, var ise kategori kodunu ve kategorinin kategori ağacınızda yani kategori blokta görünüp görünmeyeceğini belirleyin.

Adwords Kategori Adı:Kategorinizi, Google, Facebook vb. reklamların ürün sınıflandırmasına göre belirtmek için bu alanı kullanın. Bu alan sayesinde, reklamlarınızın daha doğru arama sonuçlarında gösterilmesini sağlayabilirsiniz.

Kategori kodu:Doldurulması zorunlu bir alan değildir. Bir tedarikçi konumunda ve dışarıya ürünlerinizi XML formatında veriyorsanız; bu kategorinin o XML içerisinde görünmesi istediğiniz kodu bu alandan belirtebilirsiniz. Aynı isimli birden fazla kategoriniz var ise bunları XML'de daha kolay sınıflamanıza yarayacaktır.

Kategori Sayfa İçeriği:kategori sayfa içeriği bölümünden editör sayfasını kullanarak kategori sayfasında ürünlerden önce görünmesini istediğiniz resim, yazı ya da video var ise ekleyebilirsiniz.

Siteniz üzerinde kategori sayfa içeriği şu şekilde görünecektir;

 

SEO Bilgileri:Son olarak kategoriye SEO bilgilerini girin. Ayrıca kategorinin Url'i kategori adından otomatik olarak oluşacaktır. İsterseniz Url'e el ile de müdahale edebilirsiniz.

Kaydet butonuna () tıkladığınızda yeni ana kategoriniz oluşacaktır.

2. Alt Kategori Ekleme

Mevcut bir kategoriye sağ tıklayın ve "Alt Kategori Ekle" seçeneğini seçin. Diğer tüm işlemler "Ana Kategori Ekle" ile aynıdır.

3. Kategori Taşıma

Kategorilerinizi tut-sürükle-bırak yöntemi ile birbiri altına taşıyabilir ya da sıralarını değiştirebilirsiniz.

4. Kategori Silme

Kategorilerin solunda yer alan checkboxlar ile kategorileri seçebilir ve silebilirsiniz (). Eğer kategoride ürün yok ise direkt olarak silecek, eğer ürün var ise size bu ürünlerin aktarılmasını istediğiniz bir hedef kategori soracaktır.

5. Kategori Kısa Yolları

Kategori Sayfasına Özel Slider Ekleme: Aşağıdaki görselden "Slider" butonuna tıklayınız.

Kategori Sayfasını Site Tarafında Görüntüleme: Aşağıdaki görselden "Kategoriye Git" butonuna tıklayınız.

Kategoride Yer Alan Ürünleri Panelde Görüntüleme: Aşağıdaki görselden "Ürünler" butonuna tıklayınız.

Kategorinin Aktif/Pasif Durumu Değiştirme: Aşağıdaki görselden "Aktif/Pasif" butonlarına tıklayınız.

Bu İçerik Faydalı Oldu Mu?
Adres : Turgut Özal Bulvarı Rumi Sokak Ticimax Plaza No:31 Ataşehir - İstanbul  /  Çağrı Merkezi : 0850 811 08 20  /  E-Mail : [email protected]
© 2005-2018 Ticimax E Ticaret Yazılımları ve Paketleri / Ticimax Bilişim Teknolojileri A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.