Ticimax Destek Merkezi

Aradığınız konuyla ilgili hazır dökümanlara hızlıca ulaşmak için anahtar kelime girebilirsiniz.

Ürün Yönetimi

Ürün yönetimi alanı ile e-ticaret sitenize yeni ürünler ekleyebilir veya eklemiş olduğunuz ürünlerinizi düzenleyebilirsiniz.

Ürün ekleme ve düzenleme işlemlerinizi aşağıda görüntüleyebileceğiniz gibi 3 farklı şekilde yapabilirsiniz.

Bu sayfa üzerinde ürünler sisteme eklendikten sonra otomatik olarak ürünlere tanımlanan "ID" numarasına göre büyükten küçüğe doğru sıralanmaktadır.

Ayrıca Ürün Filtreleme özelliği ile ürün listenizde bulunan ürünler arasından aradığınız ürün veya ürün gruplarını rahatlıkla bulabilirsiniz.

Ürün Filtreleme alanına tıkladığınızda aşağı yönde açılan pencere üzerinde bulunan filtreleme seçeneklerini kullanarak dilediğiniz filtrelemeyi yapabilirsiniz. Filtre seçimi ardından sağ alt köşede bulunan Sonuçları Listele butonuna tıklayarak yapmış olduğunuz filtreleme sonuçlarının listelenmesini sağlayabilirsiniz.

Her sayfada standart olarak 10 adet ürün listelenmektedir. Sayfalar arası geçiş yapabilir ya da listeleme sayısını 10, 25, 50 ve 100 olarak değiştirebilirsiniz.Ürün listenizde her satır ürün için;

 • Vitrin görselini,
 • Sistem tarafından atanan id numarasını,
 • Stok Kodunu,
 • Adını,
 • Markasını,
 • Kategorisini,
 • Toplam stok adedini,
 • Satış fiyatını,
 • Eklenme tarihini,
 • Yayın tarihini ve
 • Eylemler alanını görebilirsiniz.

Eylemler alanından bir takım kısa yollar ile işlemlerinizi daha hızlı bir şekilde yapabilirsiniz. "Eylemler" alanını aşağıdaki numaralandırmalar üzerinden inceleyelim; 

 • 1 numara ile işaretli alandan ürüne atanabilir özellikleri yönetebilirsiniz. Bu alandan düzenleme yapabildiğiniz tüm özelliklere, 3 numaralı kalem ikonu ile ürün düzenlemesine giriş yaparak da ulaşabilirsiniz. 

 
Ürün Ekleme

Ürünleri tek tek yüklemek isterseniz, öncelikle Panel > Ürünler > Kategori Yönetiminden kategori ağacınızı oluşturmanız gerekmektedir.

Kategori Yönetimi sayfası hakkında detaylı bilgi almak için: tıklayın.

Kategori yapınızı oluşturduktan sonra Ürünler > Ürün Yönetimi > İşlemler > Yeni Ekle yolunu izleyerek ilgili kategorilere ürün ekleyebilirsiniz.

Ürün ekleme konusu hakkında bilgi almak için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Excel ile Ürün Yükleme

Ürünlerinizi Excel ile yüklemek isterseniz Ürünler > Ürün Yönetimi > İşlemler > Excel ile Ürün Yükle sayfasını kullanabilirsiniz.

Açılan sayfada Excel dosyanızı bilgisayarınızdan seçin ve devam et butonuna tıklayın. Excel çalışma sayfanızı seçin ve devam et butonuna tıkayın. Ürünler başarı ile yüklendi uyarısından sonra ürünleriniz Ürünler > Ürün Yönetimi alanında listelenecektir.

Excel ile ürün yükleyecekseniz tek tek ürün eklemede olduğu gibi daha önceden herhangi bir kategori ya da varyasyon eklemesi yapmanıza gerek yoktur. Excel'de kategori sütununa yazdığınız kategoriler, varyasyonlar otomatik oluşur ve ürünler içeri Excel'de belirttiğiniz şekilde eklenir.

Eğer Excel dosyanızda kategori, marka, tedarikçi, varyason sütunlarına, sistemde halihazırda var olan bir kategorinin, markanın, tedarikçinin, varyasyonun adını yazarsanız, ürün panelde mevcut olan verinin altına otomatik olarak eklenir.

Excel ile ürün yüklemenin detaylarını aşağıdaki videodan inceleyebilirsiniz.

Tüm ürüneri Excel'e aktarma : Ürünler > Ürün yönetimi alanına gelin ve ürünleri işlemler > Excel'e Aktar butonuna tıklayın. Tüm ürünleri içeren Excel dosyanız indirilmeye başlayacaktır.

Belirli bir grup ürünü Excel'e aktarma : Excel'e aktarmak istediğiniz ürünleri "Ürün Filtreleme" alanında yer alan parametreler aracılığı ile filtreleyerek Excel'e aktarabilirsiniz. Ya da ürün listesinin en solunda yer alan checkbox lar aracılığı ile de sadece işaretlediğiniz ürünleri Excel'e aktarabilirsiniz.

Eklediğiniz ürünleri panelden Excel'e aktarıp ürün içeriklerinde güncelleme de sağlayabilirsiniz. Excel ile ürün güncelleme konusu ile ilgili aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Excel ile ürün yükleme konusuna ait detaylı dokümanı incelemek isterseniz: tıklayın.

XML ve ERP Entegrasyonları ile Ürün Yükleme

Ürünlerinizi bir XML linki ile sitenize yükleyecekseniz ve satın almış olduğunuz paket içeriğinde XML entegrasyonu hakkınız var ise tedarikçi firmanızdan temin ettiğiniz XML linkini bir destek talebi oluşturarak teknik destek ekibimize iletin. XML linki içerisinde bulunan tüm ürünlerin aktarımı teknik destek ekibimiz tarafından yapılacak olup entegrasyon işlemi sağlanacaktır.

Muhasebe entegrasyonu veya diğer bir adıyla ERP kullanılarak yapılacak olan ürün ekleme işlemleri için de aynı XML entegrasyonunda olduğu gibi yine paketinizde bu özellik olmalıdır. Aktarım ve entegrasyon işlemleri için gerekli işlem ve yönlendirmeleri, sizlerin oluşturacağı destek talebi ile Teknik Destek Ekibimiz yapacaktır. Sizlere paneliniz ile muhasebe programınız (ERP) arasında entegreyi sağlayacak bir ara program teslim edilecektir.

Ürüne Fotoğraf Ekleme

Eklenen ürünlere fotoğraf da ekleyebilirsiniz. Fotoğraf ekleme işlemini paneliniz üzerinden ekleyebileceğiniz gibi Müşteri Araçları Programı veya Excel yardımıyla toplu olarak da ekleyebilirsiniz. Aşağıdaki videoyu inceleyebilirsiniz.

Ürüne Varyasyon Ekleme

Ürünlerinize renk, beden gibi varyasyonlar tanımlayabilirsiniz.

Varyasyon konusuna ait detaylı dokümanı incelemek isterseniz: tıklayın.

Ürüne İlgili Ürün Ekleme

İlgili ürün tanımlama ile ilgili aşağıdaki videoyu inceleyebilirsiniz.

İlgili konusuna ait detaylı dokümanı incelemek isterseniz: tıklayın.

Ürüne Etiket Atama

Etiket oluşturma ile ilgili aşağıdaki videoyu inceleyebilirsiniz.

Etiket Yönetimi konusuna ait detaylı dokümanı incelemek isterseniz: tıklayın.

Kombin Ürün Ekleme

Kombin ürünlerle ilgili aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Ürüne Teknik Detay Tanımlama

Ürünlere teknik detay da ekleyebilirsiniz.

Üründe Değişiklik Yapma

Ürün düzenleme yöntemleri ile ilgili aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Panel Ürün Düzenleme Sayfası

Bir ürünün düzenleme sayfasına ulaşmak için Ürünler > Ürün Yönetimi alanına gelin ve Eylemler sekmesinden > düzenle butonuna (Siyah Kalem) tıklayın. Ürün düzenleme sayfasında bir ürün için 6 tane işlem yapılabilir sekme bulunmaktadır. Bunlar;

1. Genel Özellikler Sekmesi;

Yeni ürün ekle butonuna tıkladığınızda ilk gelen ekranda Genel özellikler sekmesi yer almaktadır. Temel bir ürün girişi için ilk doldurulacak alan bu sekmedir. Bu sekmede yer alan bilgileri doldurduktan sonra kaydettiğinizde ürün aktif ise () direkt olarak siteye yansıyacaktır. Bunlar;

Kategoriler :Ürünün yayınlanmasını istediğiniz tüm kategolerini seçmeniz ve Ekle () butonunu tıklamanız yeterlidir. Ürünü istediğiniz kadar kategoride yayınlayabilirsiniz.

Breadcrumb Kategorisi : Ürün detay sayfasına gelindiğinde görünecek olan ürünün breadcrumb alanıdır. Bu alana tek bir kırılım girebilirsiniz.

Örneğin; Giyim > Kadın > Kadın Ayakkabı > Kadın Spor Ayakkabıları

Barkod No : Zorunlu bir alan değildir. Herhangi bir barkod sistemi kullanıyorsanız bu alanı doldurabilirsiniz. (Pazaryeri entegrasyonlarında bu alanı zorunlu tutulabilmektedir).

Stok Kodu : Stok kodu zorunlu bir alandır. İstediğiniz şekilde bir stok kodu yapısı oluşturarak bu alanlara giriş yapabilirsiniz. Örneğin: stk001, 000023 vb.

Ürün Adı :Ürününüz adını bu alana girmelisiniz. Doldurulması zorunlu bir alandır.Altındaki URL alanı otomatik oluşmaktadır.

Marka : Ürünün markasını girmelisiniz. Doldurulması zorunludur. (Belirli bir marka değil ise ya da belirtmek istemiyorsanız, öneri olarak sitenizin ismini girebilirsiniz. Örneğin Ticimax.

Tedarikçi Firma :Ürünün tedarikçisini girmelisiniz. Doldurulması zorunludur. (Belirli bir tedarikçiden ürün almıyorsanız veya belirtmek istemiyorsanız öneri olarak yine sitenizin ismini girebilirsiniz.

Fiyatlara KDV Dahil :Ürünün fiyatına kdv dahil mi değil mi belirleyeceğiniz alandır.

Alış Fiyatı : Ürünün alış fiyatı alanı zorunlu değildir. Öneri olarak sağlıklı kar zarar raporları almanız için girmenizi tavsiye ederiz.

Satış Fiyatı : Ürünün satışa sunulacağı fiyat bilgisini bu alana giriniz.

İndirimli Fiyatı : Üründe bir indirimli fiyat uygulaması yapmak isterseniz bu alanı kullanabilirsiniz. Örneğin:

(gösterim şekli tasarımdan tasarıma değişebilir).Bu indirimli fiyatı isterseniz devamlı geçerli, belirli tarih ve saat arası geçerli veya belirli stok adetleri arası geçerli olacak şekilde de tanımlayabilirsiniz.

Tüm Varyasyon Fiyatlarını Güncelle : Üründe fiyat güncellemesi yapmak için bu düzenleme sayfasına girdiyseniz ve üründe varyasyon mevcut ise (renk, beden vb.) bu güncellemenin tüm varyasyonlar için de geçerli olup olmayacağını bu parametre ile ayarlayabilirsiniz.

Para Birimi : Ürünün satılacağı para birimi (TL, USD, EURO vb.)

Satış Birimi : Ürünün satılacağı birim (Adet, metre, kg. vb.) Bu alan texttir yani istediğiniz içeriği yazabilirsiniz.

KDV Oranı : Üründe yüzde kaç kdv olduğu belirtiniz. 8 ya da 18 gibi rakam yazmanız yeterlidir.

Stok Adedi : Üründen elinizde kaç adet olduğunu belirtiniz. Yine sağlıklı rapor ve ürün takibi için doğru stoklar ile giriş yapmanızı öneririz.

Desi 1-2 : Desi 1, ürününüzün paketinin üç boyutunun (en, boy, yükseklik) cm cinsinden birbiriyle çarpılması ve 3000'e bölünmesi ile ortaya çıkan ağırlıktır. Desi 2 ise e-hiracat yapan firmalar için gerekli olabilmektedir (En x Boy x Yükseklik / 5000 formülü ile hesaplanmaktadır). Zorunlu bir alandır. Desi hesaplama aracımızı kullanarak hızlı bir şekilde desileri hesaplayabilirsiniz. Eğer kargo fiyatlarınız sepetteki ürün hacmine göre değişmeyecekse, desi-1 ve desi-2 alanlarını "1" yazarak geçebilirsiniz.

Sabit Kargo fiyatı : Ürün başına sabit kargo uygulaması yapacaksanız bu alana değer belirtmeniz gerekmektedir. ( örneğin üründen 1 tane alındığında 10tl kargo, 2 tane alındığında 20tl, 3 tane alındığında 30 tl gibi) Eğer ürün adeti başına kargo fiyatlarınız değişmiyor ise bu alanı 0 olarak bırakmalısınız. (not: genel kullanımda bu alan sıfırdır ve kargo ücretleri sisteme ayrıca kargo yönetimi alanından tanımlanır).

Ücretsiz Kargo : Sisteme geçerli olan kargo kurgusunun dışında bu ürüne özel bir ücretsiz kargo yapmak isterseniz bu parametreyi açınız.

Onay : Onay durumu açık halde iken kaydedilen ürünler direkt olarak sitede yayınlanacaktır.

Ürün Listede Göster :Bu parametre aktif olduğunda ürün ekli olduğu kategori sayfalarında görünecektir.

2. Metinler Sekmesi;

Ön Yazı : Ürüne ilişkin kısa bir bilgi içeren ön yazı yazmanız yeterlidir. (örneğin: resmi günlerde giymek için uygundur, %100 el yapımıdır vb.)
Açıklama : Ürüne ilişkin bilgileri bu alanda açıklayabilirsiniz. Editör sayfasının özelliklerinden ya da Kaynak sekmesine geçiş yaparak istediğiniz şekil resim, yazı, video ekleme / biçimlendirmesi yapabilirsiniz.

3. Stok ve Fiyat Bilgileri Sekmesi;

 • Üye için Min alım - Max alım: Bir üye bu üründen en az ve en çok kaç tane alabilir.
 • Bayi için Min alım - Max alım: Bir bayi bu üründen en az ve en çok kaç tane alabilir.
 • Üye Tipi Fiyatı - 1: Bayilere atanmak üzere ürünün geçerli olacağı fiyat -1 ( X bayisinde "Üye Tipi Fiyatı - 1" tanımlı ise o bayi bu ürünü bu alana yazdığınız fiyattan satın alacaktır.
 • Üye Tipi Fiyatı - 2: Bayilere atanmak üzere ürünün geçerli olacağı fiyat -2
 • Üye Tipi Fiyatı - 3: Bayilere atanmak üzere ürünün geçerli olacağı fiyat -3
 • Üye Tipi Fiyatı - 4: Bayilere atanmak üzere ürünün geçerli olacağı fiyat -4
 • Üye Tipi Fiyatı - 5: Bayilere atanmak üzere ürünün geçerli olacağı fiyat -5
 • Müşteri Stok Uyarısı:rün stoğu bu alana girdiğiniz değerin altına düştüğünde müşterilere "tükenmek üzere" vb. bir uyarı görünecektir. (tasarımdan tasarıma değişebilir).
 • Maksimum Taksit Sayısı :Bu ürün en fazla kaç taksitle satın alınabilir. (Sepette en düşük kaç taksit sınırı var ise tüm sepeti etkileyecektir).

4. Arama Motoru Bilgileri;

Ürün linkiniz arama motorları tarafından indexlendiği zaman görünecek meta bilgilerini bu alana yazabilirsiniz.
SEO alanlarına yazılması gerekenler hakkında detaylı bilgi için:tıklayın

Arama için Anahtar Kelimeler: Site içerisinde yapılacak olan aramalarda bu ürün hangi anahtar kelimeler ile bulunsun istiyorsanız o kelimeleri bu alandan ekleyebilirsiniz. Bu alan boş ise ürün sadece "Ürün Adı" , "Stok Kodu" ve "Barkod" bilgisi ile site içinde bulunabilir.

5. Diğer Özellikler;

 • Vitrinde Göster: Ürün anasayfa vitrininde görünsün / görünmesi seçeneğini bu alanda ayarlayabilirsiniz.
 • Facebook Store'da Göster: Facebook store kurulumunuz var ise mağazada ürünün görünüp / görünmeyeceğini bu alandan ayarlayabilirsiniz.
 • Fırsat Ürünü: Üründe fırsat ürünü şeklinde bir ikon görünmesini istiyor iseniz bu parametreyi açabilirsiniz. Ayrıca isterseniz fırsat ürünü işaretlediğiniz ürünleri "fırsat ürünleri bloğu" ile istediğiniz bir blokta sergileyebilirsiniz.
 • Yeni Ürün Logosu: Üründe yeni ürün logosu görünmesini ve ayrıca isterseniz fırsat ürünlerinde olduğu gibi bir bloğa bağlamak isterseniz bu parametreyi aktif edebilirsiniz.(örnek: )
 • Para Puan Değeri: Siteniz bir parapuan kurgusu kullanıyorsanız bu ürün alındığında müşterilerin kaç parapuan kazanacağını bu alandan ayarlayabilirsiniz.
 • Para Puan Yüzdesi: Siteniz bir parapuan kurgusu kullanıyorsanız bu ürün alındığında müşterilerin yüzde kaç parapuan kazanacağını bu alandan ayarlayabilirsiniz.
 • Ürün Etiketi: Ürünler etiket yönetimi alanından oluşturduğunuz etiketler var ise ve bu ürünü de o etiketlere dahil etmek isterseniz bu alandan seçim yapabilirsiniz.
 • Ürün Ekstra Bilgiler: Ürünlerin detaylarında daha önceden tanımladığınız küçük logolar görünsün isterseniz bu alandan seçim yapabilirsiniz.(Örneğin ücretsiz kargo logosu veya 100% müşteri memnuniyeti garantisi logosu vb.)
 • Ürün Adedi Ondalıklı Sayı: Bu parametreyi aktif ederek ürünü ondalık olarak satışa açabilirsiniz. Örneğin 3,5 kg veya 4,2 metre vb. satış kurgularınız var ise aktif edilmeli ve altında yer alan minimum değer, varsayılan değer ve artış kademeleri belirtilmelidir.

6. Pazarlama Sekemesi

Bu sekme üzerinden ürünlere ilişin;
 • Facebook Store'da Göster parametresisini aktif/pasif duruma getirebilir,
 • Ürününün Google ya da Facebook reklamlarında görünmesini istediğiniz, Adwords Ürün Feed için Ürün Türü,
 • Adwords Ürün Feed için Kategori ve
 • Adwords Ürün Feed için Açıklama bilgilerini kaydedebilirsiniz.
Ürün Kopyalama

Aynı ürünü kopyalayıp içeriğinde düzenleme sağlayabilirsiniz.

Ürünleri Sıralama

Gelişmiş ürün sıralama ile ürünlerinizi sıralayabilirsiniz.

Sistemden Ürün Silme

Listelediğimiz ürünlerin solunda yer alan kutucuklardan işaretleyerek işlemler > seçilenleri sil butonu ile silebilirsiniz.

Ürün Detay Sayfa Yapısı

Ürünler > Ürün Detay Ayarları sayfası üzerinden ürünlerinizin müşteri tarafındaki sayfasında görünmesini istediğiniz özellikleri ayarlayabilirsiniz. Ürün detay ayarları ile ilgili aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.


Bu İçerik Faydalı Oldu Mu?
Adres : Turgut Özal Bulvarı Rumi Sokak Ticimax Plaza No:31 Ataşehir - İstanbul  /  Çağrı Merkezi : 0850 811 08 20  /  E-Mail : [email protected]
© 2005-2018 Ticimax E Ticaret Yazılımları ve Paketleri / Ticimax Bilişim Teknolojileri A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.