Ticimax Destek Merkezi

Aradığınız konuyla ilgili hazır dökümanlara hızlıca ulaşmak için anahtar kelime girebilirsiniz.

Facebook Pixel Kodunu Siteme Nasıl Eklerim?

E-ticaret siteleri için Facebook'ta reklam vermek oldukça önemlidir. Günümüzde birçok firma Facebook'ta verdiği reklamlar sayesinde daha fazla kişiye ulaşmakta ve bu şekilde de daha çok müşteri elde etmektedir. Facebook reklamları instagram uygulamasında da gösterildiği için reklam verildiği takdirde instagram uygulamasını kullanan kişiler de bu reklamları görmekte ve e-ticaret firmalarının müşteri kitlesi daha da fazla artmaktadır. Facebook reklamlarınızın verimliliğini arttırmak için Facebook reklam araçlarının sitenizdeki kullanıcı hareketleri tanıması ve bu kitlelere uygun reklamlar göstermeniz daha doğru olacaktır. Bu amaca yönelik kullanmanız gereken araç Facebook pikseldir.

Facebook'un kendi tanımına göre; piksel, insanların internet sitenizde gerçekleştirdiği eylemleri anlayarak reklamlarınızın etkinliğini ölçmenize olanak tanıyan bir analiz aracıdır.

Pikseli kullanarak:

  • Reklamlarınızın doğru kişilere gösterildiğinden emin olursunuz. Yeni müşterilerin yanı sıra internet sitenizde belirli bir sayfayı ziyaret etmiş veya istediğiniz bir eylemi gerçekleştirmiş kişileri bulabilirsiniz.
  • Satışlarınızı artırmanıza destek olur. Otomatik teklifleri kullanarak, bir ürünü satın almak gibi önemsediğiniz bir eylemi gerçekleştirme olasılığı daha yüksek kişilere erişirsiniz.
  • Reklamlarınızın sonuçlarını ölçebilirsiniz. İnsanlar reklamınızı gördüğünde neler olduğunu ölçerek reklamlarınızın etkisini daha iyi anlarsınız.

Bir Facebook Pikseli Oluşturma ve Yükleme

Başlamadan önce;

  • İşletmenizin bir internet sitesi olması gerekir.
  • İnternet sitenizin kodunu güncelleyebilmeniz gerekir.

Bir Facebook pikseli oluşturma;

1- business.facebook.com/ adresine giriş yapın, Hesap Oluştur diyerek Facebook hesabınız ile girip yapın.

2- Açılan kreatif merkezi alanında yer alan menüden olay yöneticisine giriş yapın.

3- Veri kaynakları kısmından "facebook pikseli" seçeneğini seçip Başlaya tıklayın.

4- Aşağıdaki gibi bir pop-up açılacaktır. Piksele isim verin ve site url'nizi yapıştırarak devam butonuna tıklayın.

5- Gelen sayfadan "piksel kodunu internet sitesine manuel olarak ekleyin" seçeneğine tıklayın.

6- Son olarak oluşan kodu kopyalayın ve içinden sadece aşağıda işaretli olan tırnak içindeki init kodunu kopyalayın.

7- Kopyaladığınız kodu admin panelinizde yer alan Ayarlar > Genel Ayarlar > Dijital Pazarlama sekmesindeki Facebook Pixel ID alanına eklemeniz ve kaydetmeniz yeterlidir.

8- Artık kodu sitenize tanımladığınız için sitenizdeki eylemler Facebook hesabınız üzerinden takip edilebilir ve oluşturduğunuz raporlara göre daha stratejik reklamlar vermenizi sağlayabilir. Olay yöneticisini test etmek için "pikseli ayarla" seçeneğine tıklayın. Açılan pop-up'ta "olay kodunu manuel olarak ekleyin" 'e tıklayın.

9- Olay kodunu test edin dediğinizde sitenizde bir kaç deneme amaçlı gezinme/eylem gerçekleştirin.

10- Facebook sayfanıza geri döndüğünüzde piksel kodunuz üzerinden yapılan eylemlerin facebook tarafına nasıl aktarılmış olduğunu göreceksiniz.

11- Sitenizde Pixel kodu olup olmadığını kontrol etmek için; FB Pixel Helper uygulamasını kullanabilirsiniz. Bu eklenti size sayfalarınızda çalışan facebook piksel kodlarını ve detaylarını gösterecektir. FB Pixel Helper'ı Chrome'e eklenti olarak ekleyebilirsiniz; chrome://extensions

Facebook piksel hakkında daha fazla bilgi almak için, Facebook pikselini yüklemenin avantajlarına göz atabilirsiniz.

Bu İçerik Faydalı Oldu Mu?
Adres : Turgut Özal Bulvarı Rumi Sokak Ticimax Plaza No:31 Ataşehir - İstanbul  /  Çağrı Merkezi : 0850 811 08 20  /  E-Mail : [email protected]
© 2005-2018 Ticimax E Ticaret Yazılımları ve Paketleri / Ticimax Bilişim Teknolojileri A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.