Ticimax Destek Merkezi

Aradığınız konuyla ilgili hazır dökümanlara hızlıca ulaşmak için anahtar kelime girebilirsiniz.

Facebook Ürün Kataloğu Nedir ve Nasıl Oluşturulur?

Facebook'ta ürünlerinizi tanıtmak,ürün akışı oluşturmak ve ürünlerle alakalı  dinamik yeniden pazarlama çalışmaları yapmak için ürün kataloğunuzu facebook'a aktarmanız gereklidir. Facebook katalogunuzu XML formatında business.facebook.com üzerinden yükleyebilirsiniz.

 

Facebook yapısında değişikliğe gittiği için ürün aktarımı yaparken açıklama, kategori adı, ürün tipi gibi alanları facebook tarafından kabul edilen yapıda göndermeniz gerekmektedir. Sitenizdeki kategori yapısını değiştirmemek için “Ürün Düzenleme” alanında ki  pazarlama  sekmesinde bulunan Adwords Ürün Kategori ve Adwords ürün açıklama alanlarına bilgi girilmesi gerekmektedir.
 

Dilerseniz bunu toplu olarak yapmak için Ürünlerinizi kategorili olarak “Ürün Yönetimi” alanından excel e aktararak, excel de ki ADWORDSKATEGORI ve ADWORDSTIP sütunlarına, BREADCRUMBKAT sütununda ki değerleri kopyalayabilir, ADWORDSACIKLAMA sütununa da URUNADI alanında ki değerleri toplu olarak kopyalayıp ekleyebilirsiniz.
 

Daha sonra excel ile ürün yükle alanında excel i yükleyip ADWORDS alanları için kutucukları işaretleyerek devam edip değişikliği sitenizde ki ürünlere uygulayabilirsiniz.
 

Sonrasında Entegrasyonlar>Gelişmiş Xml ayarları alanından “Facebook Feed” yapısında xml oluştururken ilgili alanları bu verilerden çekebilecek şekilde düzenleyebilirsiniz.
 

 

Gelişmiş xml ayarları dokümanımıza erişebilmek adına tıklayınız.

Adwords bilgileri için örnek veri girişi için Google dokümanları;

https://support.google.com/merchants/answer/6324406

https://support.google.com/merchants/answer/6324436?visit_id=637725634624806408-564931280&rd=1

https://support.google.com/merchants/answer/7052112?hl=tr&visit_id=637725634624806408-564931280&rd=1Oluşturduğunuz xmli yüklemek için ;

1. Business.facebook.com işletmelerin Facebook sayfalarını ve reklam hesaplarını yönetebileceği ücretsiz bir Facebook aracıdır. Eğer bir business.facebook.com hesabınız yoksa facebook hesabınız ile kayıt olabilirsiniz. 
 

2. Business.facebook.com'da sol tarafta açılan menü sekmelerinde Ürünler sekmesine tıklyarak sağ üst kısımda ürünler ekle>birden çok ürün ekle alanından veri akışı yükleme ekranına geliniz. 3. Gelen ekrandan Veri akışını seçerek ileriyi tıklayın.4. Açılan ekranda gelen ..."yüklemeye hazır mısınız?" sorusuna evet diyerek devam ediniz. İnternet adresini girin bölümüne ticimax admin panelinden almış olduğunuz xml linkinizi bir URL kullan kısmına ekleyin ve İleri'ye tıklayın. 5. Saatlik ve saat başı ayarlarınızı yapın ve tekrar ileri'ye tıklayın. 6. Son olarak site adınızı ve para birimizi seçerek Yükle'ye tıklayın. Aşağıdaki gibi yükleme ekranı karşınıza çıkacaktır. Tamamlanana kadar bekleyin. Yükleme işleminiz tamamlanmıştır. Katalogda yer alan ürünleri aşağıdaki gibi görebilirsiniz. 
 

Bu İçerik Faydalı Oldu Mu?
Adres : Turgut Özal Bulvarı Rumi Sokak Ticimax Plaza No:31 Ataşehir - İstanbul  /  Çağrı Merkezi : 0850 811 08 20  /  E-Mail : [email protected]
© 2005-2018 Ticimax E Ticaret Yazılımları ve Paketleri / Ticimax Bilişim Teknolojileri A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.