Ticimax Destek Merkezi

Ne arıyorsunuz?

Ürün Yönetimi

Ürün yönetimi alanı, sisteminize manuel olarak (teker teker), Excel ile toplu olarak veya farklı entegrasyonlar aracılığı ile eklenmiş olan tüm ürünlerin listelendiği ve düzenlendiği alandır. Bu sayfa üzerinde ürünler sisteme eklenme "id" numarasına göre büyükten küçüğe doğru sıralanacaktır.

 

Ürün Ekleme

Ürünleri manuel olarak yüklemek isterseniz, öncelikle Ürünler Kategori Yönetiminden kategori ağacınızı oluşturmanız gerekmektedir

Kategori ekleme için aşağıdaki videoyu takip edebilirsiniz.

Ticimax Kurulum Rehberi

 (Kategori Yönetimi sayfası hakkında detaylı bilgi almak için:Kategori Yönetimi dokümanını inceleyin

Daha sonra Ürünler > Ürün Yönetimi > İşlemler > Yeni Ekle yolunu izleyerek ilgili kategorilere ürün ekleyebilirsiniz.

Ürün ekleme konusu hakkında bilgi almak için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Ticimax Kurulum Rehberi

Ürünlerinizi Excel ile yüklemek isterseniz Ürünler > Ürün Yönetimi > İşlemler > Excel ile Ürün Yükle sayfasını kullanabilirsiniz. Excel ile ürün yükleyecekseniz manuel ürün eklemede olduğu gibi daha önceden herhangi bir kategori eklemesi yapmanıza gerek yoktur. Excel'de kategori sütununa yazdığınız kategoriler otomatik oluşur ve ürünler içeri Excel'de belirttiğiniz şekilde eklenir. Eğer Excel dosyanızda kategoriler alanına sistemde halihazırda var olan bir kategorinin adını yazarsanız, ürün mevcut olan kategorinin altına otomatik olarak eklenir.

Excel ile ürün yüklemenin detaylarını aşağıdaki videodan inceleyebilirsiniz.

Ticimax Kurulum Rehberi

Eklediğiniz ürünleri panelden Excel'e aktarıp ürün içeriklerinde güncelleme sağlayabilirsiniz.

Ticimax Kurulum Rehberi

Ürünler XML entegrasyonu ile gelecek ise ve paketinizde XML hakkınız var ise firmadan aldığınız XML linkini teknik destek ekibimize iletin. Ürün aktarımı bizim tarafımızdan yapılacaktır ve entegrasyon işlemi sağlanacaktır.

Muhasebe entegrasyonu da aynı XML entegrasyonunda olduğu yine paketinizde olmalıdır. Aktarım ve entegrasyon işlemlerini Teknik Destek Ekibimiz yapacaktır. Sizlere paneliniz ile muhasebe programınız arasında entegreyi sağlayacak bir ara program teslim edilecektir.

Eklediğiniz kategoriler sitenizin menü alanında da görünmesini isterseniz Menü Yönetimi sayfasını kullanmanız gerekmektedir (Detaylar için tıklayın). Aksi durumda kategori sadece arka planda çalışacaktır.

Eklenen ürünlere fotoğraf da ekleyebilirsiniz. Aşağıdaki videoyu inceleyiniz.

Ticimax Kurulum Rehberi

Ürünlerinize renk, beden gibi varyasyonlar tanımlayabilirsiniz.

Ticimax Kurulum Rehberi

İlgili ürün tanımlama ile ilgili aşağıdaki videoyu inceleyebilirsiniz.

Ticimax Kurulum Rehberi

Ürünlere teknik detay da ekleyebilirsiniz.

Ticimax Kurulum Rehberi

Aynı ürünü kopyalayıp içeriğinde düzenleme sağlayabilirsiniz.

Ticimax Kurulum Rehberi

Ürün düzenleme yöntemleri ile ilgili aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Ticimax Kurulum Rehberi

Gelişmiş ürün sıralama ile ürünlerinizi sıralayabilirsiniz.

Ticimax Kurulum Rehberi

Ürün detay ayarları ile ilgili aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Ticimax Kurulum Rehberi

Etiket oluşturma ile ilgili aşağıdaki videoyu inceleyebilirsiniz.

Ticimax Kurulum Rehberi

Kombin ürünlerle ilgili aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Ticimax Kurulum Rehberi

Eğer isterseniz ürünleri filtre alanı kullanarak belirli parametrelere göre de listeleyebilirsiniz (aşağıdaki görselde işaretli alana tıkladığınızda filtre alanı açılacaktır).

 

Her sayfada standart olarak 10 adet ürün listelenmektedir. Sayfalar arası geçiş yapabilir ya da listeleme sayısını 10, 25, 50 ve 100 olarak değiştirebilirsiniz.

Ürün listenizde her satır ürün için; vitrin görselini, sistem tarafından atanan id numarasını, adını, markasını, kategorisini, toplam stok adedini, satış fiyatını görebilir ve eylemler alanından bir takım kısa yollar ile işlemlerinizi daha hızlı bir şekilde yapabilirsiniz. 
Örneğin aşağıdaki görselde yer aldığı gibi;
. 1 numara ile işaretli göz butonuna tıklayarak ürünün site tarafındaki aktiflik / pasiflik durumunu yönetebilirsiniz. 
. 2 numaralı kalem ile ürünün düzenleme ekranına, 
. 3 numaralı sembol ile ürüne ait varyasyon sayfasına ve 
. 4 numaralı sembol ile ürüne resim ekleme sayfasına hızlıca erişebilirsiniz. Ayrıca eylemler sekmesinde yer alan 
. 5 numaralı sepet(x) işareti ile ürünü tüm üyelerin sepetinden silebilir, 
. 6 numaralı sembol ile üründen bir kopya daha oluşturulabilir, 
. 7 numaralı ekran işareti ile ürünü anasayfa vitrinde göster/gösterme durumunu değiştirebilir ve 
. 8 numaralı sembol ile ürünü fırsat ürünü olarak işaretleyebilirsiniz. 
. 9 numaralı sembol ile de ürünün detay sayfasında görünen ekstra ürün sekmelerini düzenleyebilirsiniz.

1. Sisteme el ile ürün girişi:

İlk olarak Ürünler > Ürün Yönetimi alanına gelin ve Yeni Ürün Ekle butonuna () tıklayınız. El ile ürün girişinde 8 tane işlem yapılabilen sekme bulunmaktadır. Bunlar;

1.1. Genel Özellikler Sekmesi ;

Yeni ürün ekle butonuna tıkladığınızda ilk gelen ekranda Genel özellikler sekmesi yer almaktadır. Temel bir ürün girişi için ilk doldurulacak alan bu sekmedir. Bu sekmede yer alan bilgileri doldurduktan sonra kaydettiğinizde ürün aktif ise () direkt olarak siteye yansıyacaktır. Bunlar; 
. Kategoriler : Ürünün yayınlanmasını istediğiniz tüm kategolerini seçmeniz ve Ekle () butonunu tıklamanız yeterlidir. Ürünü istediğiz kadar kategoride yayınlayabilirsiniz. 
. Breadcrumb ve Kampanya Kategorisi : Ürün detay sayfasına gelindiğinde görünecek olan ürünün breadcrumb alanıdır. Bu alana tek bir kırılım girebilirsiniz. Örneğin; Giyim > Kadın > Kadın Ayakkabı > Kadın Spor Ayakkabıları 
. Barkod No : Zorunlu bir alan değildir. Herhangi bir barkod sistemi kullanıyorsanız bu alanı doldurabilirsiniz. (Pazaryeri entegrasyonlarından n11.com bu alanı zorunlu tutmaktadır.
. Stok Kodu : Stok kodu zorunlu bir alandır. İstediğiniz şekilde bir stok kodu yapısı oluşturarak bu alanlara giriş yapabilirsiniz. Örneğin: stk001, 000023 vb.
. Ürün Adı : Ürününüz adını bu alana girmelisiniz. Doldurulması zorunlu bir alandır. 
. Marka : Ürünün markasını girmelisiniz. Doldurulması zorunludur. (Belirli bir marka değil ise ya da belirtmek istemiyorsanız, öneri olarak sitenizin ismini girebilirsiniz. Örneğin Ticimax.
. Tedarikçi Firma : Ürünün tedarikçisini girmelisiniz. Doldurulması zorunludur. (Belirli bir tedarikçiden ürün almıyorsanız veya belirtmek istemiyorsanız öneri olarak yine sitenizin ismini girebilirsiniz.
. Fiyatlara KDV Dahil : Ürünün fiyatına kdv dahil mi değil mi belirleyeceğiniz alandır. 
. Alış Fiyatı : Ürünün alış fiyatı alanı zorunlu değildir. Öneri olarak sağlıklı kar zarar raporları almanız için girmenizi tavsiye ederiz.
. Satış Fiyatı : Ürünün satışa sunulacağı fiyat bilgisini bu alana giriniz.
. İndirimli Fiyatı :  Üründe bir indirimli fiyat uygulaması yapmak isterseniz bu alanı kullanabilirsiniz. Örneğin:   (gösterim şekli tasarımdan tasarıma değişebilir).Bu indirimli fiyatı isterseniz devamlı geçerli, belirli tarihler arası geçerli veya belirli stok adetleri arası geçerli olacak şekilde de tanımlayabilirsiniz.
. Tüm Varyasyon Fiyatlarını Güncelle : Üründe fiyat güncellemesi yapmak için bu düzenleme sayfasına girdiyseniz ve üründe varyasyon mevcut ise (renk, beden vb.) bu güncellemenin tüm varyasyonlar için de geçerli olup olmayacağını bu parametre ile ayarlayabilirsiniz.
. Para Birimi : Ürünün satılacağı para birimi (TL, USD, EURO vb.)
. Satış Birimi : Ürünün satılacağı birim (Adet, metre, kg. vb.) Bu alan texttir yani istediğiniz içeriği yazabilirsiniz.
. KDV Oranı : Üründe yüzde kaç kdv olduğu belirtiniz. 8 ya da 18 gibi rakam yazmanız yeterlidir.
. Stok Adedi : Üründen elinizde kaç adet olduğunu belirtiniz. Yine sağlıklı rapor ve ürün takibi için doğru stoklar ile giriş yapmanızı öneririz.
. Desi : Ürününüzün paketinin üç boyutunun (en, boy, yükseklik) cm cinsinden birbiriyle çarpılması ve 3000'e bölünmesi ile ortaya çıkan ağırlıktır. Zorunlu bir alandır. Desi hesaplama aracımızı kullanarak hızlı bir şekilde desileri hesaplayabilirsiniz. 
. Sabit Kargo fiyatı : Ürün başına sabit kargo uygulaması yapacaksanız bu alana değer belirtmeniz gerekmektedir. ( örneğin üründen 1 tane alındığında 10tl kargo, 2 tane alındığında 20tl, 3 tane alındığında 30 tl gibi) Eğer ürün adeti başına kargo fiyatlarınız değişmiyor ise bu alanı 0 olarak bırakmalısınız. (not: genel kullanımda bu alan sıfırdır ve kargo ücretleri sisteme ayrıca kargo yönetimi alanından tanımlanır).
. Ön Yazı : Ürüne ilişkin kısa bir bilgi içeren ön yazı yazmanız yeterlidir. (örneğin: resmi günlerde giymek için uygundur, %100 el yapımıdır vb.)
. Açıklama : Ürüne ilişkin bilgileri bu alanda açıklayabilirsiniz. Editör sayfasının özelliklerinde ya da HTML () sekmesine geçiş yaparak istediğiniz şekil resim, yazı, video ekleme / biçimlendirmesi yapabilirsiniz. 
. Ücretsiz Kargo : Sisteme geçerli olan kargo kurgusunun dışında bu ürüne özel bir ücretsiz kargo yapmak isterseniz bu parametreyi açınız. 
. Onay : Onay durumu açık halde iken kaydedilen ürünler direkt olarak sitede yayınlanacaktır. 

1.2. Stok ve Fiyat Bilgileri Sekmesi;

. Üye için Min alım - Max alım: Bir üye bu üründen en az ve en çok kaç tane alabilir. 
. Bayi için Min alım - Max alım: Bir bayi bu üründen en az ve en çok kaç tane alabilir. 
. Üye Tipi Fiyatı - 1: Bayilere atanmak üzere ürünün geçerli olacağı fiyat -1 ( X bayisinde "Üye Tipi Fiyatı - 1" tanımlı ise o bayi bu ürünü bu alana yazdığınız fiyattan satın alacaktır.
. Üye Tipi Fiyatı - 2: Bayilere atanmak üzere ürünün geçerli olacağı fiyat -2
. Üye Tipi Fiyatı - 3: Bayilere atanmak üzere ürünün geçerli olacağı fiyat -3
. Üye Tipi Fiyatı - 4: Bayilere atanmak üzere ürünün geçerli olacağı fiyat -4
. Üye Tipi Fiyatı - 5: Bayilere atanmak üzere ürünün geçerli olacağı fiyat -5
. Kritik Stok Uyarısı: Ürün hangi stoktan sonra stok uyarısı vermelidir.
. Müşteri Stok Uyarısı: Ürün stoğu bu alana girdiğiniz değerin altına düştüğünde müşterilere "tükenmek üzere" vb. bir uyarı görünecektir. (tasarımdan tasarıma değişebilir).
. Maksimum Taksit Sayısı : Bu ürün en fazla kaç taksitle satın alınabilir. (Sepette en düşük kaç taksit sınırı var ise tüm sepeti etkileyecektir).

1.3. Arama Motoru Bilgileri;

. Ürün Adresi: Genel Özelliklerde yazdığınız ürün adından otomatik olarak oluşmaktadır. İsterseniz el ile farklı bir URL de yazabilirsiniz. (URL'nin başka yerde kullanılmıyor olması gerekmektedir).
. SEO alanlarına yazılması gerekenler hakkında detaylı bilgi için : http://destekalani.com/Icerik/seo-alanlarina-yazmam-gerekenler-nelerdir-194
.

Arama için Anahtar Kelimeler: Site içerisinde yapılacak olan aramalarda bu ürün hangi anahtar kelimeler ile bulunsun istiyorsanız o kelimeleri bu alandan ekleyebilirsiniz. Bu alan boş ise ürün sadece "Ürün Adı" ve "Stok Kodu" bilgisi ile site içinde bulunabilir.

1.4. Diğer Özellikler;

. Vitrinde Göster: Ürün anasayfa vitrininde görünsün / görünmesi seçeneğini bu alanda ayarlayabilirsiniz.
. Facebook Store'da Göster: Facebook store kurulumunuz var ise mağazada ürünün görünüp / görünmeyeceğini bu alandan ayarlayabilirsiniz.
. Fırsat Ürünü: Üründe fırsat ürünü şeklinde bir ikon görünmesini istiyor iseniz bu parametreyi açabilirsiniz. Ayrıca isterseniz fırsat ürünü işaretlediğiniz ürünleri "fırsat ürünleri bloğu" ile istediğiniz bir blokta sergileyebilirsiniz.
. Yeni Ürün Logosu: Üründe yeni ürün logosu görünmesini ve ayrıca isterseniz fırsat ürünlerinde olduğu gibi bir bloğa bağlamak isterseniz bu parametreyi aktif edebilirsiniz.(örnek:  )


. Para Puan Değeri: Siteniz bir parapuan kurgusu kullanıyorsanız bu ürün alındığında müşterilerin kaç parapuan kazanacağını bu alandan ayarlayabilirsiniz.
. Para Puan Yüzdesi: Siteniz bir parapuan kurgusu kullanıyorsanız bu ürün alındığında müşterilerin yüzde kaç parapuan kazanacağını bu alandan ayarlayabilirsiniz.
. Ürün Etiketi: Ürünler etiket yönetimi alanından oluşturduğunuz etiketler var ise ve bu ürünü de o etiketlere dahil etmek isterseniz bu alandan seçim yapabilirsiniz.
. Ürün Ekstra Bilgiler: Ürünlerin detaylarında daha önceden tanımladığınız küçük logolar görünsün isterseniz bu alandan seçim yapabilirsiniz.(Örneğin ücretsiz kargo logosu veya 100% müşteri memnnuniyeti garantisi logosu vb.)
. Adwords Ürün Feed için Açıklama: Ürününün Google ya da Facebook reklamlarında görünmesini istediğiniz açıklama bilgisini bu alandan doldurabilirsiniz. (Facebook yada Google'a reklam veriyor iseniz bu alanların doldurulması zorunludur.)
. Adwords Ürün Feed için Kategori: Ürününün Google ya da Facebook reklamlarında görünmesini istediğiniz kategori bilgisini bu alandan doldurabilirsiniz. (Facebook yada Google'a reklam veriyor iseniz bu alanların doldurulması zorunludur.)
. Ürün Adedi Ondalıklı Sayı: Bu parametreyi aktif ederek ürünü ondalık olarak satışa açabilirsiniz. Örneğin 3,5 kg veya 4,2 metre vb. satış kurgularınız var ise aktif edilmeli ve altında yer alan minimum değer, varsayılan değer ve artış kademeleri belirtilmelidir. 

1.5. Teknik Detaylar;

. Ürüne daha önceden tanımladığınız teknik detayları atamak için bu alanı kullanabilirsiniz. Teknik detay hakkında detaylı bilgi almak için "Teknik Detaylar" dokümanımızı inceleyebilirsiniz.

1.6. İlgili Ürünler;

. Bu sekmeden (ürün adları ile arama yaparak), bu ürünün detayına girildiğinde hangi ürünlerin ilgili ürün olarak sergileneceğini seçebilirsiniz. Örneğin Bir takım elbise ürünün ilgili ürünlerine; uyumlu bir rugan ayakkabı, kravat, gömlek, kol düğmesi eklemenizi öneririz.

1.7. Ürün Resimleri;

. Bu alandan ürünün resimlerini, tut-sürükle-bırak yönetimi ile ya da seçiniz butonuna tıkladıktan sonra bilgisayarınızdan görseli seçerek yükleyebilirsiniz. Yine resim sıralarını da tut-sürükle-bırak yönetimi ile değiştirebilirsiniz. Ayrıca resmi vitrin resmi olarak seçebilir veya silebilirsiniz.

1.8. Varyasyonlar;

Ürün girişlerinde son sekme varyasyonlardır. Varyasyonlar sekmesinden daha önceden varyasyon yönetimi alanından sisteme tanımladığınız varyasyonları bu üründe de geçerlidir olarak atamanız gerekmektedir (ürüne varyasyon ekleme konusu hakkında "varyasyon yönetimi" dokümanımızdan detaylı bilgi alabilirsiniz). 

2. Sistemden ürün silme;

Listelediğimiz en solda yer alan kutucuklardan işaretleyerek seçilenleri sil butonu () ile silebilirsiniz. 

3. Ürünleri Excel'e aktarma; 

. Tüm ürüneri Excel'e aktarma : Ürünler > Ürün yönetimi alanına gelin ve ürünleri Excel'e Aktar () butonuna tıklayın. Tüm ürünleri içeren Excel dosyanız indirilmeye başlayacaktır.
. Belirli bir grup ürünü Excel'e aktarma : Excel'e aktarmak istediğiniz ürünleri "Ürün Filtreleme" alanınında yer alan parametreler aracılığı ile filtreleyerek Excel'e aktarabilirsiniz. Ya da ürün listesinin en solunda yer alan checkbox lar aracılığı ile de sadece işaretlediğiniz ürünleri Excel'e aktarabilirsiniz.

4. Excel ile ürün yükleme;

Excel ile ürün yüklemek için yine ürünler > ürün yönetimi alanına gelin ve Excel ile ürün yükle ( ) butonuna tıklayın. Excel dosyanızı bilgisayarınızdan seçin ve devam et butonuna tıklayın. Excel çalışma sayfanızı seçin ve devam et butonuna tıkayın. Ürünler başarı ile yüklendi uyarısından sonra ürünleriniz Ürünler > Ürün Yönetimi alanında listelenecektir. Excel üzerinden ürün yüklemesi yapmak için örnek Excel dosyamızı ve konu hakkında hazırlamış olduğumuz dokümandan detaylı bilgi alabilirsiniz. (Doküman için : http://destekalani.com/Icerik/excel-le-urun-aktarimi-nasil-yapabilirim-178 )

Bu İçerik Faydalı Oldu Mu?
Adres : Turgut Özal Bulvarı Rumi Sokak Ticimax Plaza No:31 Ataşehir - İstanbul  /  Çağrı Merkezi : 0850 811 08 20  /  E-Mail : info@ticimax.com
© 2005-2018 Ticimax E Ticaret Yazılımları ve Paketleri / Ticimax Bilişim Teknolojileri A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.