Ticimax Destek Merkezi

Aradığınız konuyla ilgili hazır dökümanlara hızlıca ulaşmak için anahtar kelime girebilirsiniz.

Ticimax Marketplace ile Pazaryeri Entegrasyonları

Ticimax Marketplace Programı Online Eğitim Videosu

Ticimax Marketplace Programı Kullanım Videosu

Marketplace uygulaması üzerinden N11, Gittigidiyor, Hepsiburada, Trendyol, Amazon, Morhipo ve Akakçe, Flo, Çiçek Sepeti firmaları ile Ticimax yazılımını entegre edebilirsiniz.

Paketinizde olmayan bir pazaryeri ile entegrasyon yapmak isterseniz, müşteri temsilciniz ile görüşerek lisansınıza tanımlatabilirsiniz. Daha sonra  programa erişim için size otomatik olarak gönderilen mailde yer alan dosya linkinden marketplace programını yükleyerek entegrasyon işlemlerine başlayabilirsiniz. Entegrasyon işlemleri genel anlamda 3 bölüm olarak ele alınabilir. Bunlar aşağıdaki grafikte gösterilmiştir.

Programın kurulumu ve her bir pazaryeri için işlem adımları aşağıda yer almaktadır.

Masaüstü Programın Hazır Hale Getirilmesi

Size otomatik olarak gelen maildeki kurulum dosya linkinden programı indirin ve Windows bir işletim sistemi üzerinden çalıştırın.

1- Install seçeneği ile programı bilgisayarınıza indirin.

2- Kurulumun ardından karşınıza panel ekranı çıkacaktır, giriş ekranı panel bilgileri, admin panele erişim sağladığınız kullanıcı bilgileriniz ile aynıdır.

Alanadı: Site domaininizdir 

Kullanıcı Adı: admin panele erişim sağladığınız mail adresinizdir.

Şifre: Admin panelinizde erişim sağladığınız şifredir.

Panele erişim sağladıktan sonra karşınıza Genel Ayarlar çıkacaktır. Bu alana entegrasyon yapacağınız pazar yerlerinin Api bilgilerini ve entegrasyon için size verilen lisans kodunuzu girmeniz gerekli. Bu bilgileri de sisteme girince Ayarları Kaydet ve daha sonra otomatik olarak ilgili pazar yerinin sekmesi aktif hale gelmektedir.

N11 Entegrasyonu

1-1-Marketplace programının kurulumu sağlanır. Program kurulum linki size mail ile otomatik gelecektir.

2-Marketplace programının kurulumundan sonra açılan pencereden site adı, panel mail ve panel şifresi ile giriş sağlanır.

3-Marketplace programımıza giriş sağladıktan sonra Genel Ayarlar sekmesinde bulunan N11 Ayarları alanına geçiş yapıyoruz.
   a- Lisans Kodu: N11 entegrasyon lisans kodu size iletilen otomatik mail içerisinde yer alacaktır.
   b- N11 Api Key: N11 panelinizden ve ya N11 yetkilinizden alınması gereklidir.
   c- N11 Secret Key: N11 panelinizden ve ya N11 yetkilinizden alınması gereklidir.


   d- Eksi Stok Adedi: Ürünlerin sitenizdeki stok adetinden daha düşük stok gönderilmesini istiyor iseniz kullanacağınız alandır. (Örneğin X ürününüzün stok sayısı sitenizde 10 adet mevcut, bu ürünü Pazar yerine 8 adet göndermek istiyor iseniz Eski Stok Adedi alanına 2 yazılmalıdır)
   e- Ürünleri Stok Koduna Göre Aktar: Bu alan işaretlendiğinde ürünler N11'e stok koduna göre aktarır. Bu ayar kullanılacak ise sitedeki her ürün ve ürüne ait varyasyon var ise stok kodları farklı olmalıdır. Ürünleri stok koduna göre aktar seçilmediği durumda ise ürünler sitedeki ürünlerin ID'sine göre aktarılır.
   f- Siteden Barkod Aktarılsın: Bu alan işaretlendiğinde sitedeki ürünlerin barkod bilgisi de N11'e aktarılacaktır.
   g- Marketplace Grup: N11'e aktarılacak ürünlerin belirleneceği bölümdür. Varsayılan olduğunda yaptığınız kategori eşleştirmesinde ki tüm ürünler aktarılır. (Örneğin kategorinizde 20 adet ürün var bu ürünlerden sadece bir kısmının N11'e aktarılmasını istiyor iseniz, bu alandan grup 1 seçeneğini seçip, paneldeki ürün düzenlemelerinden de grup 1 seçeneğini aktif ederek işlem sağlayabilirsiniz.)
   h- N11deki Siparişleri Otomatik Onayla: N11'de siparişler onaylandığında kargo kampanya kodu oluşmaktadır, bu alan aktif olduğunda N11'e gelen sipariş otomatik olarak onaylanır.
   i- Sipariş Durumu: Pazaryerinde hangi durumdaki siparişlerin panele aktarılmasını istiyor iseniz bu alandan seçim sağlayabilirsiniz.
   j- Otomatik Aktarımda Fiyatlar Güncellensin: Otomatik aktarımda fiyatların güncellenmesini istiyor iseniz bu alanı aktif edebilirsiniz.
   k- İndirimli Fiyat: Sitedeki ürünlerinizin varyasyonlarındaki indirim oranı ana üründen farklı ise bu alandan tutar ve ya oran bazında seçim sağlayabilirsiniz.

 

4-Kategori eşleştirmemize geçmeden önce mutlaka Araçlar > Listeleri Güncelle alanına giriş sağlayarak tüm alanları sırasıyla tek tek güncelleyiniz.5-N11.com sekmesine geçiş yaparak "Eşleştirme Yap" işlemi ile kategori eşleştirme işlemlerimize başlayabiliriz.

6-Ticimax Kategorisini seç butonuna tıklayarak aktarılmasını istediğiniz kategorinizi seçmeniz gereklidir.

7-Ticimax kategorinize seçtikten sonra "N11 Kategorileri Listele" diyerek N11 tarafından kategorinize karşılık gelen kategoriyi bularak seçim yapmanız gereklidir.

8-Kategori seçimlerinizi sağladıktan sonra alt bölümde kategoriye ait eşleştirme alanları çıkacaktır. Her kategoriye özel eşleştirme alanları değişebilir, her kategorinin zorunlu alanları farklı olabilir. Alt bölümde çıkan alanlar aşağıda ki görsel örneğinde ki;
   a- Satış Fiyat Alanı: N11'e aktarılacak satış fiyatı alanının seçimini bu alandan yapmalısınız.
   b- İndirimli Fiyat Alanı: N11'e aktarılacak indirimli fiyat alanının seçimini bu alandan yapmalsınız.
   c- Komisyon Tipi: Yüzde & Tutar olarak komisyon tipi belirleyebilirsiniz.
   d- Komisyon Değeri: Komisyon değeri alanı, komisyon tipinde seçtiğiniz alana göre girdiğiniz değer işlem görecektir. (Komisyon Tipi ve Değeri zorunlu bir alan değildir, seçim yaptığınız satış fiyatı üzerine belirttiğiniz kadar komisyon ekleyerek ürünlerin fiyatını aktarır.)
   e- Kargo Şablonu: N11'den otomatik gelmektedir, kargo şablonunuz yok ise n11 tarafından oluşturmanız gereklidir.
   f- Kargo Süresi: Ürünlerinizin kargo süresini belirlediğiniz alandır.
   g- Marka: Zorunlu bir alandır, ürünlerinizin marka seçimini yapmanız gereklidir. (Kategoride bulunan ürünleriz tek markaya sahip değil ise bu alanı seçiniz bırakınız, bir sonraki aşamada marka eşleştirmesini sitedeki ürünlerinizin markasına göre ayarlayabiliriz.)

 
İşlemlerinizi sağladığınızda "Eşleştir" diyerek kategori eşleştirmenizi kaydedebilirsiniz.
9-Eşleştir işleminden sonra gelen ekranda evet diyerek "Seçenekleri Eşleştirme" alanına geçiş sağlayın.

10- Zorunlu olmayan alanlarda "Seçeneği Eşitle" diyerek sitenizde olan özellik tanımlamasını pazaryerine gönderebilirsiniz. (Örneğin bir önceki aşamada belirttiğim marka alanında varsayılan bir değer seçmeyip seçiniz olarak bırakırsanız, bu alandan seçeneği eşitle diyerek sitenizde ki marka tablosunun seçimini sağlayabilirsiniz, böylece ürünlerinizde farklı marka var ise her üründe farklı marka gitmesini ayarlayabilirsiniz.)

11-Seçeneği eşitle dediğinizde ürünlere özellik ataması için sitenizde ki "Varyasyon, Teknik Detay, Özel Alan" gibi alanları kullanarak veri gönderimi sağlayabilirsiniz.

12-Eşleştirme işlemlerinden sonra kategori aktarımını başlatabiliriz, kategorimizin seçimini sağlayıp "Seçili Eşleştirmedeki Ürünleri Aktar" diyerek ürün aktarımı işlemini başlatabilirsiniz.

13-Ürünleri aktardığınızda aktarımdan sonra karşınıza aktarım ile bilgilendirme pop-up'ı açılacaktır.
   a- Açılan ekranda kaç ürün aktarıldığı, kaçı doğru ve kaçının hatalı olduğu gösterilmektedir.Eğer hatalı gönderilen ürün var ise "Evet" seçimini sağlayarak "Log Detayı" butonuna tıklayarak hatanın neden kaynaklı olduğunu görebilirsiniz.


    b-Aktarım detaylarını Araçlar > Logları göster işlemi ile de görüntüleyebilirsiniz.


   c- Hatalı aktarım var ise öncelikle log detayına tıklayıp, hata mesajı bölümüne bakabilirsiniz.
14-Kategori eşleştirmelerinizi ve eşleştirmedeki ürünleriniz başarılı aktarıldıktan sağladıktan sonra otomatik güncelleme alabilmesi için program üzerinden "Otomatik Güncelleme" bölümüne geçiş yaparak otomatik aktarımı başlatabilirsiniz.

   a- Otomatik aktarımın sürekli aktif olması için program açık kalmalıdır.
   b- Otomatik Sipariş Aktarma: Ayarlar alanında belirtilen "Sipariş Süresi" alanında ki veriyi baz alarak işlem sağlamaktadır. (Örneğin 5 dakika girildiğinde, 5 dakika da bir pazaryerine gelen sipariş var ise kontrol edip siteye aktarımını sağlayacaktır.)
Ayrıca belirtilen "Sipariş Saat Aralığı" bölümü ise kontrol aralığıdır. (Örneğin 24 saat değeri girildiğinde programda sipariş aktarma çalıştığında son 24 saat diliminde ki siparişleri baz alarak kontrol etmektedir.)
   c- Otomatik Ürün Güncelleme: Ayarlar alanında belirtilen "Ürün Güncelleme Süresi" alanında girilen veriyi baz almaktadır. (Örneğin 10 dakika girildiğinde, 10 dakika da bir ürünlerde stok ve fiyat güncellemesi yapacaktır.)
   d- Kargo Firma ID: Bu alana paneliniz de Ayarlar > Kargo Yönetimi alanında bulunan kargo ID'si yazmanız gereklidir.


 

Gittigidiyor Entegrasyonu

 

Ticimax - Gittigidiyor Entegrasyonu Nasıl Kurulur?

Ticimax ve Gittigidiyor pazaryeri entegrasyonu ara bir program olan "Ticimax Marketplace" programı ile sağlanır. Marketplace programının kurulum linki size otomatik olarak gelen mail üzerinden paylaşılmaktadır. Tarafınızla paylaşılan link ile Marketplace programını kurduktan sonra, Gittigidiyor bağlantısı için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

Not: Marketplace programı tek bir cihaza kurulu olmalıdır. Aynı zamanda kurulu olan cihaz sürekli çalışır olmalıdır. Ticimax - Gittigidiyor bağlantısında en güncel verileri aktarmak adına önemli bir koşuldur.


Marketplace programına site adınız ve Ticimax paneline giriş için kullanıdığınız mail & şifreniz ile giriş yapabilirsiniz.

Genel Ayarlar > Gittigidiyor Ayarları

Lisans Kodu: Size gelen otomaik mail içerisinde yer alan lisans kodu bilgisi bu alana girilmelidir.
GG Api Key: Gittigidiyor firmasından alacağınız api key girilmelidir.
GG Secret Key: Gittigidiyor firmasından alacağınız secret key girilmelidir.
GG Role Name: Gittigidiyor firmasından alacağınız role name girilmelidir.
GG Role Pass: Gittigidiyor firmasından alacağınız rol pass girilmelidir.

Eksi Stok Adedi: Ürünün sitedeki stok adedinden daha düşük bir adet ile aktarım olacak ise kullanılan alandır.
Örneğin; X ürün sitede 10 adet mevcut ve pazar yerine bu ürünü 7 adet göndereceksek eksi stok adedi alanına 3 yazılmalıdır.

Alt Başlık (Önyazı) Aktarılsın: Gitgidiyor önyazı için kullanıcılardan ücret talep etmektedir. Bu sebeple önyazı aktarımı ayarlarda seçeneğe bağlanmıştır. Aktif edildiğinde aktarılır.
Marketplace Grup: Pazar yerine aktarılacak ürünlerin belirleneceği ayardır. Varsayılan olduğunda tüm ürünler aktarılır. Grup seçenekleri seçilir 
ise sitede seçilen grup hangi üründe açık ise sadece o ürünler gider.
GG Siparişleri Otomatik Onay Hatırlat: Gitgidiyor sipariş onay hatırlat seçilir ise kullanıcıya onay vermesi için mail gider. Sipariş durumu siteye aktarılacak 
siparişlerin Gitgidiyor panelindeki durumunun seçildiği alandır. 
Otomatik Aktarımda Fiyatlar Güncellensin: Otomatik aktarımda fiyatlar güncellenmesi isteniyor ise Otomatik aktarımda fiyatlar güncellensin alanı 
aktif edilmelidir.
"Ayarları Kaydet" butonuyla birlikte, lisans kodu ve Gittigidiyor tarafından alınan bilgilerin doğru girilmiş olması halinde Marketplace üzerinde Gittigidiyor sekmesi açılacaktır. Tüm ürün aktarımlarınızı bu pencerede kontrol edebilirsiniz.

Gittigidiyor Paneline Ürün Aktarımı Nasıl Yapılır?

Not: Gittigidiyor penceresi açıldıktan sonra tüm ürünleri aktarma islemine geçmeden önce Araçlar > Listeleri Güncelle ekranında bulunan tüm güncellemelerin yapılması tavsiye edilir. Bu işlem Ticimax kategori bilgilerinin Marketplace programına aktarılmasını sağlar.

1. Kategori Eşleştirme

Ticimax panelinden aktarılmak istenen kategoriler, Gittigidiyor tarafına aktarılması gereken kategorilere eşleştirilir.

2. Değer Eşitleme


Kategori eşitlemesinden sonra ekranın devamında seçilen kategori eşleşmesine ait ayarları yapabileceğiniz ekran bulunur.
Bu alanda yapılan seçimler, bilgileri Gittigidiyor paneline nasıl göndermek istediğinize göre düzenlenir.
Örneğin; "Komisyon tipi" için "yüzde" seçip, "Komisyon Değeri" alanına 10 yazmanız halinde, Ticimax panelindeki ilgili kategorinizde ürün fiyatlarınız, Gittigidiyor paneline %10 artı komisyon değeri ile geçer.
Bu alanda "*" belirtilmiş alanlar doldurulması zorunlu alanlardır. Bu alanlar seçilmiş olan kategoriden kategoriye farklılık göstermekte olup zorunluluk durumu Gittigidiyor tarafından belirlenir.
Kategorinize ait birden fazla varyasyon değeri, teknik detay, özel alan bilgisi, marka bilgisi vs. var ise bu aşamada ilgili alan bilgisini boş bırakıp takip eden diğer adımda bilgi girişi yapmalısınız.

Örneğin; "Renk*" bilgisinin zorunlu olduğunu varsayalım. Ticimax panelinde Renk için oluşturmuş olduğunuz bir varyasyon grubu var ise bu aşamada "Renk*" alanını boş bırakmalısınız. 
Eşleştirilen kategori aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi yansıyacaktır.


Birden fazla değere sahip varyasyon, teknik Detay, marka vs bilgilerin değer eşitlemesini yapmak için aşağıdaki adımlar takip edilmelidir.
Tüm değerler eşitlemeleri tamamlandığında "uyarı" ikonu yerine "onay" ikonu belirecektir.

"Seçili Eşleştirmedeki Ürünleri Aktar" butonu ile aktarım başlatılabilir.

 
Hepsiburada Entegrasyonu

1- MarketPlace programı kurulumu yapılır. Kurulum linki size gelen otomatik mail üzerinde yer almaktadır.
2- Kurulum tamamlandıktan sonra MarketPlace programına panel giriş bilgileriniz ile giriş yapılır.
3- Genel Ayarlar menüsünden HepsiBurada Ayarları sekmesine geçip size gelen otomatik mail içindeki lisans kodu kısmından aldığınız kodu, programdaki Lisans Kodu kısmına yazmanız gerekmektedir. HB Merchant ID bilgisi HepsiBurada tarafından alınması gerekmektedir. HB tarafına ürünleri gönderirken komisyon eklemek isterseniz Komisyon Tipi kısmından Yüzde mi Tutar mı bunu belirtip, Komisyon Değeri kısmından oranı yazmanız yeterlidir. Fiyat Türü adımından ürünlerin HB tarafında satılacağı fiyatı seçmeniz gerekmektedir.

4- Araçlar > Listeleri güncelle adımından tüm parametreleri güncelleyiniz.

5- HepsiBurada sekmesine gelip Eşleştirme Yap adımından Ticimax tarafında bulunan kategorileri HB tarafındaki kategoriler ile eşleştirmesini yapmanız gerekmektedir.

6- Ticimax Kategorisini Seç yaparak aktarım yapmak istediğiniz kategoriyi seçmeniz gerekmektedir.

7- Ticimax kategorisi seçildikten sonra HepsiburadaV2 Kategorisini Seç kısmından bu kategorinin karşılığını seçmeniz gerekmektedir. 


8- Her kategori için alt kısımda çıkan eşleştirmeler değişebilir. Bu kategorimiz kadın çanta kategorisi olduğu için mavi olan Cinsiyet zorunludur. Cinsiyeti eşleştirilmiştir. Beden ve Renk ürünümde varyasyon olarak ekli olduğu için onu buradan eşleştirmiyoruz. Eşleştir butonuna tıklayıp gelen uyarıya evet yapınız.

9- Zorunlu olmayan ama varyasyonu bulunana diğer alanlarda sadece Seçeneği Eşitle yapıp verinin çekileceği varyasyon seçilmesi yeterlidir.

10- Eşleştirme tamamlandıktan sonra kategori seçilip Seçili Eşleştirmedeki Ürünleri Aktar yaparak ürünleri aktarabilirsiniz.

11- Aktarım bittikten sonra çıkan uyarıya Evet yapıp logu incelemeniz gerekmektedir.

12- Açılan ekrandan Log Detayı kısmına tıklayınız bu uyarı bu üründe kullandığınız barkodu farklı bir üründe daha kullandığımız için kabul etmemektedir. Barkodlar benzersiz olması gerekmektedir.

13- Gerekli düzenleme yapıldıktan sonra aşağıdaki gibi uyarı çıkacaktır. Bu uyarı ürünün HB tarafına iletildiği onaylandığı zaman satışa açılacağını iletmektedir.
<


14- Eşleştirme işlemi tamamlandıktan sonra yüklenen ürünlerin stok ve fiyatı güncellenmesi için pazaryerine gelen siparişin panele aktarılabilmesi için  otomatik güncelleme ayarları yapılması ve programında sürekli aktif kalması gerekmektedir. Otomatik Güncelleme menüsünden sol kısımdan sipariş süresi kaç dakikada bir kontrol etmesi gerektiği yazılmaktadır. Ekteki ayara göre 1 dakika da bir siparişleri kontrol edip siparişleri Ticimax paneline çekecektir. Ürün Güncelleme Süresi ürünleri kaç dakikada bir güncelleyeceği belirtilmelidir. Sipariş Saat Aralığı siparişleri çekerken kaç saat öncesine bakarak çekmesi gerektiğini belirtmelisiniz. Kargo Firma ID kısmındaki ID bilgisini Ayarlar > Kargo Yönetimi adımında ekli olan kargonun ID bilgisini yazmalısınız.

Trendyol Entegrasyonu

Trendyol entegrasyonu için MarketPlace programı kurulumu yapılır. Kurulum linki size gelen otomatik mail üzerinde yer almaktadır.

Programı açtığınızda istenilen lisans bilginizi size gelen otomatik mail üzerinden alabilirsiniz.

Trendyol üzerinden ise supplierID, kullanıcı adı ve şifre bilgilerinizi almayı unutmayınız. Bu bilgilere sahip olduktan sonra aşağıdaki adımları takip ederek ürün ve sipariş aktarımı sağlayabilirsiniz.

İlk olarak siteadı, panel kullanıcı adı ve şifresi ile giriş yaptığımız Marketplace uygulamamız üzerinden Genel Ayarlar > Trendyol Ayarları sekmesine geliyoruz.

Bu sekmede bulunan ayarları aşağıdaki adımlarım takip ederek doldurulması gerekmektedir.

Trendyol Ayarları

Ticimax ve Trendyol üzeriden almış olduğunuz lisans ve kullanıcı bilgilerini aşağıda bulunan alanlara giriyoruz.


Kullanıcı bilgilerinizi girdikten sonra alt satırda bulunan barkod göre aktar seçeneği seçili değil ise gönderilen ürünlerin ön ek koyup varyasyon id sinide ekleyerek ürünleri aktarır. Eğer seçilir ise ticimax panelinde bulunan ürünlerin barkodlarını baz alır. Ürün ve ürüne ait varyasyonların barkodları tekil olmalıdır yani aynı barkod ile birden fazla ürün veya varyasyon olmamalıdır.


Eksi stok adedi alanı ticimax panelinde bulunan stoğunuzdan eksik olarak Trendyol'a aktarmak isterseniz kullanacağınız alandır. Örneğin; sitenizde x üründen 10 adet var eksi stok alanına 3 girerseniz Trendyol'a 7 adet olarak atacaktır.


Satış fiyatı alanı ürünün Trendyol üzerinde hangi fiyat üzerinden satışa aktarılacağını seçtiğiniz alandır. Bu alanda isterseniz satış fiyatını Ticimax panelindeki indirimli fiyat veya tanımlamış olduğunu üye tipi fiyatlarından gönderebilirsiniz. İndirimli fiyat alanı ürünün hangi indirimli fiyattan satışa gönderileceğini seçtiğini alandır. Komisyon Tipi ve komisyon değeri alanları kullanıcının ürün üzerinde tanımlamasını istediği bir komisyon var ise komisyon tipinde yüzde veya tutar olarak (eğer tanımlama yapmayacaksınız yok seçeneğini seçmeniz yeterli) tipi seçip değerde istediğiniz değeri belirtebilirsiniz.


Ürün kodu alanı Trendyol'daki model kodu alanına denk gelen alandır burada seçtiğiniz seçenek ile Trendyol'undaki model kodu alanı eşit olmalı


Marketplace Grup ayarları bu ayarda Trendyol'a aktarılacak ürünleri seçtiğimiz alandır varsayılan olarak seçildiğinden tüm ürünleri aktarır diğer seçeneklerde Ticimax panelinde o ürün hangi grupta açık ise ona göre aktarım sağlanır.


Gönderici adresi ve İade adresi alanı kullanıcının Trendyol panelinde ayarlaması gereken adreslerdir.Bu alan adresi Trendyol üzerinden otomatik çeker.


Oto üretilen barkodları sıfırla butonuna bastığınız Trendyol stokları sıfırlanır.


Yukarıda bulunan ayarları doğru bir şekilde yapıp ayarlar kayıt edildiğinde Marketplace uygulamamızın üst menülerinde Trendyol sekmesi açılacaktır.

 

Tüm ayarlarımızı yaptıktan sonra artık ürün kategori eşleştirmelerini yaparak sitemizdeki ürünleri Trendyol'a aktarabiliriz. Aktarım ayarları için aşağıdaki adımları takip ediniz.

Trendyol Ürün Aktarımı

Kategori eşleştirmeden önce Ticimax ve Trendyol da bulunan kategori,marka,varyasyon vb. verileri güncel olması için Marketplace uygulamasında sol üste bulunan Araçlar > Listeleri Güncelle sekmesine tıklıyoruz. Tıkladıktan sonra karşımıza aşağıdaki gibi bir ekran gelecektir. Bu ekranda bulunan verileri birer kez güncelle diyerek güncel verileri almanız gerekmektedir.


Listeleri güncelleme işleminden sonra Trendyol sekmesine tekrar geri geliyoruz. Sekmenin altında 5 adet buton göreceksiniz. Bu butonlardan kategorileri eşleştir butonuna tıklıyoruz.


Bu butona tıkladığınızda karşınıza aşağıdaki ekran gelmektedir. Bu ekranda bulunan önemli bilgilendirme alanı okumayı unutmayınız.


Öncelikle Ticimax kategorisini listele butonuna basıyoruz sonrasında aktarmak istediğimiz kategori ve alt kategorisini seçiyoruz seçtikten sonra Trendyol kategorisi seç seçeneğine basarak Trendyol'daki kategori karşılığını seçiyoruz. Kategorileri eşleştirdiğimizde aşağıda gördüğünüz ekran karşınıza gelecektir.

Gelen bu ekranda mavi renkte olan alanlar ilgili kategori için zorunlu girilmesi gereken alanlardır. Zorunlu alanlar seçtiğiniz kategoriye göre farklılık gösterebilir. Bu alanlar doldurulmadan ürün aktarımı sırasında hata almış olacaksınız. İlgili alanları doldurduktan sonra ekranın altında bulunan eşleştir butonuna basıyoruz.

Eşleştir dedikten sonra aşağıda bulunan ekran karşımıza gelmektedir.

 

Gelen bu ekranda eşleştirmelerinizi kontrol edip isterseniz eşleşmiş alanları değiştirebilirsiniz. Bur da dikkat edilmesi gereken nokta zorunlu kısmı evet olan eşleştirmeleri kesinlik ile eşleştirmiş olmanız gerekmektedir.

Örneğin; beden seçeneğini eşleştirmesini değiştirmek istiyorsunuz. Yukarıdaki görselde gördüğünüz gibi beden alanının sağ tarafında seçenekleri eşitle butonu bulunmaktadır. Bu butona tıkladığınızda karşınıza aşağıdaki uyarı mesajı gelecektir.


Bu uyarı mesajına evet diyerek ilgili eşleştirme ekranına ulaşabilirsiniz. Eşleştirme ekranında Trendyol alanı ve Ticimax alanları göreceksiniz bur da Trendyol da bulunan beden alanı ile Ticimax panelinde bulunan ürünün beden alanının nerde olduğunu seçip eşitleyeceğiz.

Listede ilgili alanı seçerek kaydet dediğimizde eşleştirmeyi tamamlamış oluyoruz.

Eşleştirmeleri tamamladıktan sonra Marketplace ekranında Trendyol seçeneğine geldiğinizde aşağıda bulunan ekran şekli karşınıza gelecektir.


Gelen bu ekranda eşleşme durumu yeşil tik olanlar aktarıma hazır demektir.

Kategori eşleştirmelerimizi tamamladıktan sonra Aktarım işlemi başlatmamız gerekecek. Bu işlemleri yapmak için Trendyol ekranında aktaracağımız eşleşmeye bir kere tıklayıp seçili hale getiriyoruz.


Kategori eşleştirmesini seçtikten sonra altında bulunan seçili eşleştirmedeki ürünleri aktar butonuna basıyoruz. Aktarım başladığında Marketplace ekranının sağ üstünde aşağıdaki görselde gördüğünüz yazı ortaya çıkıyor.


Aktarım tamamlandıktan sonra önünüze kaç adet ürün aktarımı yapıldığını kaç tanesi başarılı kaç tanesi başarısız olduğuna dair bir bildirim ekranı gelecektir.

Başarısızların nedenini öğrenmek için gelen uyarı ekranına evet diyerek hata alan ürünleri hata mesajlarına bakabilirsiniz. 

Trendyol Otomatik Ürün ve Sipariş Aktarımı

Trendyol üzerinde daha önceki yapmış olduğumuz ürün aktarım işlemi manuel aktarım olarak geçmektedir. Manuel aktarım ürünlerin fiyat ve stok bilgisini aktarmayacaktır. Kategori eşleştirmesi ile aktarımınızı yaptıktan sonra fiyat ve stok bilgisi için otomatik aktarım yapmanız gerekmektedir. Bu adımda otomatik ürün ve sipariş aktarımı nasıl yapılır onu göstereceğiz.

Marketplace üzerinde bulunan otomatik güncelleme sekmesine tıklıyoruz. Bu alanda otomatik aktarım ayarlarımızı yapıp aktarımı başlatacağız.


Otomatik güncelleme ekranına geldiğimizde aşağıda bulunan ekran karşımıza gelecektir.


Bu ekranda öncelik ile sol blokta bulunan ayarlarımızı yapmamız gerekmektedir.

Entegrasyon Tarihi: Otomatik aktarımda hangi tarihten itibaren güncellenen ürünlerin alınacağını belirlediğini alandır. Tarihi değiştirdiğinizde sadece bir sonraki aktarım için geçerli olucak her aktarım başlattığınızda tarih alanını düzenlemelisiniz.altında bulunan düzenle butonunu işaretleyerek düzenleme yapabilirsiniz.
Sipariş Süresi: Bu alana girdiğiniz değer dakika olarak değer alır örnek 5 yazarsanız sipariş aktarımı her 5 dk da bir başlatır.başlatırken sipariş saat aralığına göre siparişlere çeker. Örnek 5 dk bir son 36 saat de gelen siparişleri panelinize aktaracaktır.
Ürün Güncelleme süresi: Bu alanda ürünleri otomatik aktarmaya başlama süresini ayarlıyoruz. Süre konusunda performans sorunu yaşamamak için süreci uzun tutmanızı öneriyoruz.
Sipariş Saat aralığı: Bu alan saat cinsinden değer almaktadır. Buraya girdiğiniz değer kadar geriye giderek siparişleri tarar ve onların aktarımı sağlar. Geçmiş tarihli siparişleriniz aktarımı için bu değeri uzun tutmanızı öneririz.
Firma İD: Panelinizdeki Kargo firmaları listesindeki id'yi bu alana yazıyoruz

Ayarlar kısmını ayarladıktan sonra orta blokta bulunan pazaryeri seçimi alanında Trendyol'u seçiyoruz. Trendyol'u seçtikten sonra sipariş aktarımını ve ürün aktarımını başlatıyoruz. Aktarımı Durdumadığınız veya Marketplace programını kapatmadığınız sürece yaptığınız ayarlara göre devamlı aktarım sağlayacaktır. Burada önemli nokta ürün otomatik aktarımda sadece stok ve fiyat aktarımını yapmaktadır. Yeni bir ürün tanımladıysanız öncelik ile kategori eşleştirme ile ürünü aktarmanız gerekmektedir.

Amazon Entegrasyonu

İlk Kurulum (Ticimax Yetkilendirme) Ayarları
Amazon ile yapılan anlaşmanın ardından Amazon Satıcı Portalı'na girerek Ticimax kullanıcısına yetki vermeniz gerekmektedir. Vereceğiniz yetki ile Marketplace uygulaması üzerinden sizin satıcınız adına tüm işlemleri yapabileceksiniz. Verdiğiniz yetkinin süresi Amazon Satıcı Portalı'nda 1 yıl olarak tanımlanmaktadır. Süre dolmadan istediğiniz zaman yetkiyi tekrar güncelleyebilirsiniz.
Amazon Ayarlar
Marketplace uygulamasın Genel Ayarlar>Amazon Ayarları alanında yer almaktadır
Ayarlar ile ilgili detaylı açıklama aşağıda verilmiştir.Lisans kodu Ticimax tarafından kullanıcı ya verilmektedir. 
Satıcı kimliği ve Yetkilendirme kodu amazon panelinde oluşturulmaktadır.

Ürünün sitedeki stok adedinden daha düşük bir aktarım yapılacak ise eksi stok adedi alanı kullanılmalıdır.
Örneğin: X ürün sitede 10 adet mevcut ve pazaryerine 7 adet gönderilecek ise eksi stok adedi alanına 3 yazılmalıdır.

Satış fiyatı ürünün hangi fiyattan satılacağının seçildiği alandır. İndirimli fiyat ürünün hangi fiyattın satılacağının seçildiği alandır. Komisyon tipi kullanıcının ürüne uygulamak istediği komisyon türüdür. Yüzde, Tutar veya yok seçeneklerinden biri seçilebilir. Komisyon değeri alanına uygulanmak istenilen komisyon değeri girilir.

Pazar yerine aktarılacak ürünlerin belirleneceği ayardır. Varsayılan olduğunda tüm ürünler aktarılır. Grup seçenekleri seçilir ise sitede seçilen grup hangi üründe açık ise sadece o ürünler gider.


Ürünlerin teslim edeceği süre için giriş yapılan alandır. Buraya girilen değer Amazona aktarılır. 
Amazon zorunlu olarak ürünlerde menşei bilgisi talep etmektedir. Bu alandan nereden gönderileceği seçilir. Menşei bilgisini Ticimax panelde Ürün düzenle bölümdeki Diğer özellikler tabının altında bulunan alandan da seçilebilir. 
Marka adı: Hangi alandan çekileceğinin seçileceği alandır. Marka muafiyeti alındığında muafiyet alınan marka ile gönderilecek ürünlerdeki marka aynı olmalıdır.  Özel alana Muafiyet alınan marka bilgisi yazılarak bu alan ile eşleştirilebilir.


Servisi Test butonu ile satıcı kimliği ve yetkilendirme kodu alanına girilen bilgilerin doğru olup olmadığını test edilmektedir. Doğru olması sonucunda aşağıdaki ekran görüntüsündeki sonuç dönmektedir.


Barkod muafiyeti, ürünlerinde EAN formatında barkodu olmayan ve ASIN eşleştirmesi yapmayacak kullanıcılar amazondan marka veya ürün bazlı muafiyet almaktadır. Bu buton ile marka ve ürün bazında muafiyet girişi yapılmaktadır.
Aşağıdaki ekran görüntüsünde gösterildiği gibi Metin alanına yazıp yeni marka ekle veya yeni tür ekle işlemi yapmaları gereklidir.

Kategori Eşleştirme
Eşleştirme Ekleme: 
Kategori eşleştirmelerinde diğer pazaryerlerinden farklı olarak, siteniz ve Amazon'daki en alt kategoriyi eşleştirdikten sonra "Ürün Tipi" alanını da seçmeniz gerekmektedir.


Kategoriler ve ürün tipi seçildikten sonra Eşleştir butonuna tıklayarak eşleştirmeyi kaydedebilirsiniz.

Eşleştirme Listesi

 

Eşleştirme listesinde önceden yaptığınız tüm eşleştirmeleri görebilir, Tanımlarda Ara bölümünü kullanarak filtreleme yapabilirsiniz.
İşlemler
Düzenle ile mevcut eşleştirmedeki Ürün Tipi'ni değiştirebilirsiniz. Eğer kategori eşleştirmesini hatalı girdiyseniz eşleştirmeyi silip tekrar eklemeniz gerekmektedir.
Aktar işlemi ile ilgili kategorinin paketlerini hazırlayıp Amazon'a aktaracağınız sayfa açılacaktır.
Eşleştirmeler Ürün bilgileri ile ilgili eşleştirme yapılması ile kullanılan alandır. Bazı kategoriler belli alanların eşletirilmesi zorunludur( leater_type (deri tipi), inner material type(malzeme tipi) gibi)
Eşleştirme işleminin yapılması: Eşleştirmeler butonuna tıklandıktan sonra açılan seçenek eşleştirme alanından işlemlerinizi yapabilirsiniz


Bu alanda ilgili eşleştirme için seçenekleri eşitle diyerek hangi alandan seçecek iseniz ilgili alana eşitleme yapmanız gereklidir.
Seçeneği eşitle alanından Varsayılan değer, özel alan, teknik detay alanlarına değer girildiyse seçilme işlemi yapılabilir.

 Eşleştirme işlemin de teknik detay alanından eşleştirme yapıldı ise Değerleri eşitle işlemi yapılarak değerler güncellenmeli ve otomatik eşleştir yapılmalıdır. Eşleşmeyenlere Değer Ata butonu ile Amazon'da eşleşmeyen veri varsa değer atama işlemi yapılabilir.
Değerlerde ara alanına aranacak veri yazılıp ara butonu ile arama yapılabilir. 
Sil işlemini kullandığınızda; eşleştirme, ilgili paketler ve pakete dahil ürünlerdeki tüm özelleştirmeleriniz kalıcı olarak silinecektir.
Ürünleri Aktarma Süreci
Süreç Hakkında Genel Bilgiler

Diğer entegrasyonlardan farklı olarak Amazon entegrasyonunda ürünleri paketler halinde gönderebiliyoruz. Bu paketleri ise ilgili kategori eşleştirmesinden Aktar butonuna tıklayarak açılan ekrandan yönetmekteyiz.

Temel olarak tüm paketler gönderildiğinde ilgili kategorideki ürünler Amazon'da açılacaktır fakat paketler gönderildikten sonra Amazon'un incelemesi için ortalama 1dk - 30dk~  bekleyebiliyoruz

İnceleme sonrasında çıkan sorunlar da genelde paketleri tekrar güncellediğinizde otomatik olarak giderilmektedir. Güncellenen paketi tekrar göndererek işleme devam edebilirsiniz. Eğer düzeltemediğiniz veya nedenini anlamadığınız bir hata ile karşılaşırsanız ilgili ürünü geçici olarak paketten çıkararak diğer paketlerle çalışmaya başlayabilirsiniz.

Süreçle ilgili detaylı bilgileri aşağıdaki başlıklardan inceleyebilirsiniz.

Amazon Ürün Paketleri
Amazon entegrasyonunda ürün bilgilerinizi çeşitli paketler halinde oluşturup gönderebiliyorsunuz.
Bu paketleri;
Ürün Bilgileri
Ürün İlişkileri (Varyasyon)
Fiyat
Stok
Resimler
olarak sıralayabiliriz.

Amazon'a ürünlerinizi aktarmak için öncelikle "Ürün Bilgileri" paketini oluşturup göndermelisiniz.

Not: Diğer paketleri ancak Ürün Bilgileri paketini başarılı bir şekilde aktardıktan sonra gönderebilirsiniz.

Paket Oluşturma / Güncelleme
Kategorinizi ilk defa eşleştirdiğinizde ilgili eşleştirme satırından "Aktar" butonuna tıklayıp önce Ürün Aktarım sayfasını açmalısınız. Paketler ve aktarımlar bu sayfadan ayarlanmaktadır.

Paketleri gönderme işleminde ilk olarak paketleri güncelle işlemi yapmanız gereklidir. Bu işlem yapıldığında ilgili paketteki ürünler listelenmektedir.

Paketleri Güncelle butonuna bastığınızda sistem yukarıda listelediğimiz tüm paketleri kategorinizden kurallara uyan ürünleri alarak oluşturmaktadır. Bu işlem ile oluşturulan veya güncellenen tüm paketlerin durumu "Yeni" olarak kaydedilir.


Bunun yerine paket listesindeki tek bir paketi güncellemek isterseniz ilgili satırdaki "Paketi Güncelle" butonuna tıklayabilirsiniz.


Bu işlem ile ürün aktarımının ilk adımı olan paket oluşturmayı tamamlıyoruz.
Paketleri Gönderme / Amazon'a Aktarma
Mevcut paketleri aktarmadan önce bilmeniz gereken en önemli konu; Fiyat, Stok, Resim ve Varyasyon paketlerinin çalışması için öncelikle Ürün Bilgileri paketinin aktarılıp,  varsa hataları giderilerek hazır hale getirilmesi gerekmektedir.

Çünkü ürünü ilk oluşturan paket ürün bilgileri paketidir. Örneğin bu pakette 111 numaralı ürününüz hata aldıysa Resim paketindeki 111 nolu ürünün resimleri satırı da hata verecektir.

Bu nedenle aktarıma öncelikle "Ürün Bilgileri" paketini göndermekle başlıyoruz.
Ürün Bilgileri paketinin sağındaki "Gönder" butonuna tıklıyoruz. İşlem gerçekleştiğinde Durum bilgisi "Gönderildi" olarak değişecektir ve işleminizle ilgili takip için Paket Numarası alınacaktır.


Paket numarası oluştuktan sonra Ürün Bilgileri paketindeki "Kontrol Et" butonuna tıklayarak paketin Amazon tarafından incelenip incelenmediğini kontrol edebilirsiniz. Ortalama 5dk~ içinde paketiniz kontrol edilecektir.
Kontrol aşamasında Durum bilgisi Pkt. incelenmemiş olarak görünmektedir.

Eğer paketiniz kontrol edilmemiş yanıtını almazsanız aşağıya açılan ürün listesindeki Durum sütunundan ürünün hazır olup olmadığını veya tıklayarak varsa hatanın detayını görüntüleyebilirsiniz.


Eğer aktardığınız ürünü sizden önce başka bir tedarikçi aktarmışsa ilgili ürünlerde eşleştirme/başka katalogda mevcut hatası alacaksınız. Bu hatayı gidermek için Ürün Bilgileri paketini güncelleyip tekrar aktarmanız gerekmektedir. Bu işlem ile eşleştirme/katalogda mevcut hatası alınan ürünler otomatik olarak mevcut kataloglarla eşleştirilmektedir.

Aktarıma diğer paketlerle devam edebilmek için "Paketten Çıkar" özelliği ile ilgili ürünleri geçici olarak paketten çıkarabilirsiniz. 


Hatalı ürünler paketten çıkarıldığından Aşağıdaki ürün bilgileri alanda yer alan Pakete Dahil alanı H olacaktır. 


Hatalıları paketten çıkardıktan sonra Paketi tekrar güncelleyip gönderme işlemi yapılması gereklidir.Ürün Bilgileri paketinizin durumu tüm bu işlemleri yaptıktan sonra "Hazır" olarak işaretlendiyse artık diğer paketlere geçebiliriz demektir.


Fakat öncelikle Ürün Bilgileri paketinde yapılan düzenlemelerin diğer paketlere de uygulanması için Ürün Bilgileri dışındaki paketlerde "Paketi Güncelle" işlemini gerçekleştirmeniz gerekmektedir.


Her paket aktarımı yapıldığında aktarılacak olan paket için Güncelle işlemi yapılması gereklidir. 
Diğer paketleri de teker teker önce gönderip sonra da kontrol ederek hata olup olmadığını kontrol edilmeli ve hatalar düzeltildikten sonra aktarım yapılmalı ya da hatalılar paketten çıkarılıp yeniden paket güncellenip aktarılmalıdır.

Ürün aktarımı tamamlandığında tüm paketlerde Hazır olarak görünmektedir. 


Tüm bu işlemlerin ardından Amazon Satıcı Portalı'nda işlem yaptığınız kategorideki kurallara uyan ürünleri görebileceksiniz.

Ürün resimleri biraz geç yüklenebilir. Resim paketinden hata almadıysanız en geç 1-2 saat içinde resimler de portala yansıyacaktır.

Hatalı ürünleri paketten çıkarıp aktarım yapma işleminden sonra hataları düzeltip bu ürünleri de pakete dahil etmeniz için Tümünü pakete dahil et işlemi yapmanız gereklidir. 


Tümünü pakete dahil ettiğiniz de aşağıdaki ürünlerde Paket durumu  "H" olan ürünlerde "E" olacaktır.


Tümünü Amazon'dan kaldır butonu ile ürünlerinizin hepsini amazondan kaldırabilirsiniz. Butonların üzerine geldiğinizde açılama bilgisini görüntüleyebilirsiniz. Açıklamada da görüldüğü gibi asin olarak gönderilen ürünler local veri tabanından temizlenmektedir.
Paket gönderimlerinde aktarım yaptığınız makinada aşağıda belirtilen yol takip edilerek amazona gönderilen datalara erişim sağlayabilirsiniz
C:\ProgramData\TicimaxMarketPlaceData\AmazonData 


Giden dataya ait response datasıda bulunmaktadır.  Notepad++ da açarak giden dataya ait bilgileri görüntüleyebilirsiniz

Bilmeniz gereken diğer önemli konu ise; başka katalogda yer alan ürünleri gönderdiğinizde sizin sadece fiyat ve stok bilginiz Amazon'a aktarılmaktadır. Ürünün diğer bilgilerinin yönetimi ilk aktaran satıcıya aittir. Eğer hatalı olduğunu düşündüğünüz bilgiler varsa bunları Amazon temsilcinize iletebilirsiniz.
Otomatik Aktarımlar
Bu özellik diğer entegrasyonlarda olduğu gibi, Genel Ayarlar sekmesinden ayarladığınız güncelleme süresine göre otomatik olarak siparişleri sitenize aktararak ürünlerinizin fiyat ve stok bilgilerini güncellemektedir. 
Bu işlem ile yeni ürün eklenmez. Sadece var olan ürün bilgileri güncellenir.


Fiyat ve stok güncellemelerinde kategori eşleştirmelerinde oluşturduğunuz paketler otomatik olarak güncellenerek tekrar gönderilmektedir. Otomatik aktarımların sonucunu ilgili kategorilerdeki paketleri inceleyerek öğrenebilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular
Otomatik aktarımı çalıştırdığım halde yeni ürünlerim Amazon'da neden açılmıyor?
Cevap:
Otomatik aktarım seçeneği tüm pazar yerlerinde olduğu gibi Amazon'da da sadece var olan ürün bilgilerini güncellemektedir. Yeni ürünlerin açılması için bu konuyu yeni ürün eklendikçe tekrarlamanız gerekmektedir.
Resim paketini gönderdim ve herhangi bir hata almadım. Fakat ürün resimleri Amazon Satıcı Paneli'mde çıkmıyor.
Cevap:
İlk defa aktarılan resimlerin portala yansıması 1 - 2saat~ sürebilmektedir.

Akakçe Entegrasyonu

Akakçe sitesine ürün yüklemek için iki seçenek bulunmaktadır. 

1) Panelde bulunan Entegrasyonlar menüsünde hazır olarak bulunan ve tüm ürünleri içeren Akakçe Xml'ine tıklayarak gelen Akakçe xml yapısına uygun şekilde hazırlanmış url'yi Akakçe tarafına ileterek ürün yükleyebilirsiniz.


2) İlk yöntemdeki gibi tüm ürünleri değil de belirlediğiniz koşullardaki ürünleri göndermek isterseniz, panelde bulunan Entegrasyonlar bölümü içerisindeki Gelişmiş Xml Ayarlarını kullanarakda xml hazırlayabilirsiniz.
Gelişmiş Xml Ayarlarına geldiğimizde açılan sayfadan Yeni Ekle diyoruz. Açılan pencerede artık Akakçe için ürün Xml'i  istediğiniz gibi oluşturabilirsiniz. 

Öncelikle bir tanım yani Xml dosyasına isim vermeniz gerekmektedir.

Daha sonra Xml Yapısı bölümünden Akakçe'yi seçmeliyiz. 

Daha sonra aktarmak istediğimiz ürünlerin seçimini yapmak üzere sayfada gördüğümüz Kategori,Marka,Tedarikçi veya Etiket olarak hazırlanmış başlıkları kullanarak kolaylıkla ürünlerimizi seçiyoruz.
Daha sonra istersek bazı özelleştirmeleri yine bu alandan sağlayabiliriz.

Yukarıdaki alanlardan Akakçe'ye göndereceğimiz ürünlerin fiyatlarını istediğimiz şekilde oluşturup hangi fiyat üzerinden göstermek istediğimizi seçebiliriz. 
Satış ve indirimli fiyat tipini ayrıca KDV dahil veya hariç şeklinde gösterebiliriz. 
En son bir teslimat süresi belirlememiz gerekmektedir.
Gerekli düzenlemeleri sağladıktan sonra kaydet diyerek Xml'i oluşturmuş oluyoruz. 

Son olarak bu oluşturulan Xmli Akakçe sitesine aktarıp ürünlerinizi sergileyebilirsiniz. 

Not: Hazırladığınız bu xml'ler diğer tüm xml çıktılarında olduğu gibi sitenizdeki ürünlerde yaptığınız değişikliklere göre anlık olarak güncellenmektedir. Xml'i ilettiğiniz tarafın güncelleme sıklığına göre değişiklikler karşı tarafa yansıyacaktır.

Marketplace Uygulaması Üzerinden Sipariş Aktarma İşlemi
Marketplace entegrasyonu ile Akakçe sitesine gelen siparişleri aktarma işlemi sağlanabilir. 
Bu işlem için önce Akakçe ile görüşüp kullanıcı adı ve şifresi almanız gerekmektedir.
Daha sonra Ticimax entegrasyonu için bir lisans key almanız gerekmektedir. (lisans Key için önce Ticimax müşteri temsilcinizle görüşmeniz gerekmektir.)
Akakçe kullanıcı adı ve şifresi ile Ticimax lisans key alındıktan sonra Marketplace uygulamasından > Akakçe Ayarlarına tıklayıp aşağıdaki istenen bilgileri girmeliyiz.

Bilgileri girdikten sonra Otomatik Güncelleme bölümünden siparişleri aktar diyerek işlem sağlanmış olur. 


Eğer bilgilerde güncelleme veya düzenleme sağlamak isterseniz bunu Xml üzerinden sağlamanız gerekmektir. 
Bunun için ise Panelinizden Entegrasyonlar başlığının altında bulunan Gelişmiş Xml Ayarları ya da Xml Çıktı Ayarları bölümlerini (hangi üzerinden aktarım yapılmışsa) kontrol edebilirsiniz. 

Morhipo Entegrasyonu

Bu dokümanda MarketPlace masaüstü programı aracılığıyla Morhipo Entegrasyonu anlatılmaktadır. 

Marketplace uygulaması bilgisayarınıza kurulduktan sonra, Kategori Eşleştirme, Ürün Aktarımı, Paket Yapısı gibi özelliklerin detaylarını aşağıdaki 3 başlık altında inceleyebilirsiniz.

1. Morhipo Ayarları

Lisans kodu Ticimax tarafından kullanıcıya verilir. size gelen otomatik mail üzerinden lisans kodunuzu alabilirsiniz. Username ve Password kullanıcının Morhipo paneline giriş yaptığı bilgilerdir.

Ürünün sitedeki stok adetden daha düşük bir adet ile aktarım olacak ise kullanılan alandır. Örneğin X ürün sitede 10 adet mevcut ve pazar yerine bu ürünü 7 adet göndereceksek eksi stok adedi alanına 3 yazılmalıdır.

Ticimax paneldeki Barkod bilgisini Morhipo' ya aktarılması için kullanılır. Morhipo' da barkod bilgisi gönderilmesi zorunludur.

Satış fiyatı ürünün hangi fiyattan satılacağının seçildiği alandır. İndirimli fiyat ürünün hangi indirimli fiyattan satılacağının seçildiği alandır. Komisyon Tipi kullanıcının ürüne uygulamak istediği komisyonun türüdür. Yüzde, Tutar veya Yok seçeneklerinden biri seçilebilir. Komisyon değeri alanına uygulanmak istenilen komisyon değeri girilir.

Aktarılacak ürünlerin cinsiyet seçeneğinin seçildiği alandır. Ürünlerinizde teknik detayda cinsiyet bilgisi varsa Varsayılan olarak o alandan çekmektedir. Ürünlerinizde özel alan bilgisinde cinsiyet bilgisi varsa bu seçeneği girdiğiniz özel alan seçmeniz gerekmektedir. Morhipo gönderilecek ürünlerde cinsiyet bilgisi zorunludur.

Morhipo sistemine aktarılan ürün kodunun Ticimax Panelde hangi alandan aktarılacağının seçildiği alandır.

Pazar yerine aktarılacak ürünlerin belirleneceği ayardır. Varsayılan olduğunda tüm ürünler aktarılır. Grup seçenekleri seçilir ise sitede seçilen grup hangi üründe açık ise sadece o ürünler gidecektir.

Pazar yerinde hangi durumdaki siparişlerin Ticimax Panele aktarımı isteniyorsa bu alandan sipariş durumu seçebilir.

 


1. Morhipo'daki yeni durumundaki siparişlerin otomatik bir şekilde Hazırlandı durumuna getirilmesini sağlamaktadır.
2. Morhipo'daki hazırlanmış durumundaki siparişleri otomatik Paketlendi durumuna getirir. Bu da siparişi kargoya verebilmek için gerekli olan takip kodu olarak kullanılan barkodun oluşmasını sağlamaktadır.
Morhipo entegrasyonunda siparişlerin aktarılması için paketlendi konumunda olması gereklidir. 

2.Morhipo Ürün Aktarımı

1a.Kategori Ekle

Morhipo entegrasyonunda sitedeki bilgiler direkte aktarıldığı için eşleştirme işlemi bulunamamaktadır. Ticimax panelde hangi kategori aktarılacak ise onu seçmeniz yeterli olacaktır. Burada alanda yapılan sadece Ticimax'daki kategoriyi seçip kaydetmektir. 
2a.Ürün Aktar


Kategori seçimi yapılıp eşleştirme işlemi yapıldıktan sonra ürünleri kategoride ürünleri aktarmak için kategori seçip  butonu ile Morhipo'ya ürünlerinizi aktarabilirsiniz.
Ürünleriniz aktarıldıktan sonra direk morhipo paneline yansımamaktadır.  Morhipo tarafından kontrol edildikten sonra satışa ürünleriniz açılmaktadır. 
Marketplace uygulamasında Araçlar > Logları Göster alanından başarılı olarak aktarılan ürünlerinizi görebilirsiniz.


Aktarım logları alanından kontrol edebilirsiniz.


Ürün aktarım logları alanından  CTRL tuşuna basılı tutarak seçim yapabilirsiniz. Seçim işlemi yaptıktan sonra seçilen logları excel aktar diyebilirsiniz. CTRL+A ile tüm logları seçebilirsiniz. 

Logları excel aktardıktan sonra excel de Bilgi alanında ki  morhipoda  Tracking id alanına karşılık gelen bilgi ile morhipo panelinde ürün bilgilerini kontrol edebilirsiniz.

Morhipo panelinde aşağıda ekran görüntüsünde belirtilen alandan kontrol edebilirsiniz. 

Bilgiler aşağıdaki gibi görünmektedir.

Ürününüzün bilgilerinin gidip gitmediğini bu alandan kontrol edebilirsiniz.
3a.Morhipo'daki Siparişlerim

Listeyi Yenile: 
Siparişleri Morhipo'dan çekip listelemeyi sağlar. 
Seçilen Siparişleri Hazırla: 
Seçili siparişin durumunu yeniden hazırla durumuna getirir. 
Not: Bunu Morhipo ayarlarındaki otomatik hazırla ayarını kullanmıyorsanız kullanabilirsiniz.
Seçilen Siparişleri Paketle: 
Seçilen siparişin durumunu hazırladan paketle durumuna getirir. Bu da kargo ya verilmesi için oluşan takip kodunun oluşmasını sağlar.
Not: Siparişler panele aktarılırken Morhipo panelindeki sipariş no bilgisi ile aktarılmaktadır. 

3.Morhipo Otomatik Güncelleme

Otomatik bir şekilde sizin belirlediğiniz sipariş süresi aralığında ve sizin belirlediğimiz sipariş saat aralığındaki Morhipo siparişlerinizin sitenize düşmesini sağlamaktadır. 
Aynı şekilde sizin belirlediğiniz ürün güncelleme süresi aralıklarında ürünlerinizin fiyat ve stoklarının güncellenmesini sağlamaktadır.

Morhipo Alanını işaretledikten sonra   ve   butonuna basarak otomatik aktarımı başlatabilirsiniz.

Morhipo Alanını işaretledikten sonra   butonuna basarak otomatik aktarımın başlamasını beklemeden siparişlerinizi Ticimax panele aktarımını sağlayabilirsiniz.
 
Flo Entegrasyonu
Ticimax Flo Entegrasyonu
Ayarlar:

Lisans kodunuz tarafınıza mail yoluyla iletilir ya da teknik ekibimize talep oluşturarak temin edebilirsiniz.
Flo. Merchant , Flo.Api Key ve Flo. Secret Key bilgilerinizi Flo. Pazaryerinden temin etmeniz gerekmektedir.
Barkoda Göre Aktar: Flo. Entegrasyonunda barkoda göre aktarım sağlanılmaktadır. Siteniz de ki ürünlerde barkod olması zorunludur. Eğer siteniz de ki ürünlerde barkod bulunuyorsa barkoda göre aktar seçeneğini işaretleyebilirsiniz. Bu şekilde ürünleriniz de bulunan barkod bilgisi flo. Pazaryerine aktarılacaktır.

***Eğer ürünlerinizde barkod bilgisi bulunmuyorsa BARKODA GÖRE AKTAR butonunu işaretlememeniz gerekmektedir. Bu şekilde otomatik barkod oluşturulur bu alanda da barkodöneki+varyasyonid şeklinde bir barkod oluşturulması sağlanarak pazaryerine ürünleriniz aktarılır.
Eksi Stok Adedi : Ürünlerinizi pazaryerine eksi stokla aktarım sağlayabilirsiniz. Örneğin : Ürün sitenizde 10 stok adedinde olsun ,eksi stok alanına 2 yazarsanız pazaryerine ürününüz 8 stok olarak aktarılacaktır.
Satış Fiyat Alanı ve İndirimli Fiyat alanı: Ürünlerinizi pazaryerine farklı bir fiyat bilgisinde aktarabilirsiniz. Eğer bu şekilde kullanım sağlayacaksanız panelinizde ki ürünlere üyetipi fiyatlandırması olması gerekmektedir.
Komisyon Tipi: Ürünlerinizi pazaryerimne komisyon ekleyerek aktarım yapamanızı sağlara bu alanda yüzde ya da tutar olarak seçim sağlayabilirsiniz.(Eğer komisyon eklemesi yoksa seçiniz olarak kalabilir.)
Komisyon Değeri: Komisyon tutarını rakam olarak girebilirsiniz. (Eğer komisyon eklemesi yoksa 0 kalabilir.)
Ürün Kodu Alanı : Bu alan da stok kodu seçili olursa ürünleriniz de ki stok kodları pazaryerinde ki ürün kodu karşılığına denk gelecektir. Farklı bir şekilde ürün kodu aktarmak isterseniz ilgili alandan seçim yapabilirsiniz.
Marketplace Grup : Ürünlerinizi pazaryerine aktarım yaparken kategoi eşleştirmesi yapmanız gerekmektedir. Bu kategori eşleştirmesin de ilgili kategoride kaçtane ürün yer alıyorsa direk olarak o ürünler aktarılır. Eğer isterseniz ürünleriniz de Marketplace grup mantığını kullanarak aktarım sağlayabilirsiniz.
Oto.üretilen barkodları temizle alanını kullanırsanız pazaryerine aktarılan ürünleri direk olarak stok adedini 0 yapar ve pasife alır.


Ürün Aktarımı
Ayarları kaydet dediğinizde artık FLO alanı açılacaktır. Bu alandan kategorilerinizi eşleştirebilirsiniz.


Kategori eşleştir diyerek ilgili Pazaryeri ve sitenizde aktarmak istediğiniz kategoriyi eşleştirebilirsiniz.
Eğer kategorilerinizi listeyelemiyorsanız; araçlar/listeleri güncelle diyerek ilgili kategori alanını güncelleyebilir ve tekrardan eşleştirme yapabilirsiniz.

Kategori eşleştirmesi yaptığınızda düzenle alanına tıklayarak zorunlu olan değerlerinizi eşleştirmeniz gerekmektedir.


Öncelikle seçeneği eşleştir diyerek seçenekleri eşleştirmeniz daha sonra ilgili değeri eşitle diyerek sitenizde kullandığınız değeri ilgili pazaryerin de ki değere göre eşleştirmeniz gerekmektedir.
Ayrıca ürünlerinizi flo alanın da satışa açmak istiyorsanız marka eşleştirme işlemini yapmanız gerekmektedir. Daha sonra Marka eşleştir diyerek markalarınızı eşleştirebilirsiniz.

Artık ilgili kategorinizi seçip seçili kategorileri pazaryerine aktar diyebilirsiniz. Aktarım tamamlandıktan sonra stok ve fiyat güncelleme butonuna basabilirsiniz.
İlk aktarımı manuel bu şekilde yaptıktan sonra otomatik güncelleme alanına gelerek FLO seçerek , otomatik ürün ve sipariş aktarımını başlatabilirsiniz.
 
Ticimax Çiçek Sepeti Entegrasyonu
Çiçek Sepeti Entegrasyonu


Çiçek Sepeti Supplier ID : çiçek sepeti tarafından almanız gereken bilgilerdir. Ticimax ile entegrasyonunuz olduğunuz belirterek bilgileri temin edebilirsiniz. Eğer bilgileriniz doğru olmazsa ürün aktarımı ve sipariş aktarımını yapamazsınız.
Çiçek Sepeti Api Key:  çiçek sepeti panelinizden Mağaza ve reklam yönetimi >ordan da ürün listeleme ye tıkladığınız da api Access yada api key şeklinde görünmektedir o alana tıklayıp alabilirsiniz.
Sipariş durumu: çiçek sepetinden hangi durumdaki siparişlerin çekilmesin, istiyorsanız o durumdakileri seçmeniz gerekmektedir.

Ürün Aktarımı


Kategori ekle: burada yapılan önce ticimax’taki kategoriyi seçip kaydetmek daha sonra buna denk gelen eşleşen Çiçek sepeti kategorisini seçip
Daha sonra bu kategorinin özelik değerlerinin eşleştirmesini yapıp kaydediyoruz.


Eşleştirme butonuna tıkladığınızda değerleri eşleştir alanına yönlendirileceksiniz. Bu alanda da değerlerinizi eşleştirmeniz gerekmektedir.


***** NOT: Çiçek sepeti buradaki tüm özelik değerlerini dolu olmasını istemektedir eşleştirme yaparken buna dikkat edelim

Seçili Eşleştirmedeki ürünleri aktar: kategori seçimi yapılıp kaydedilme işlemi yapıldıktan sonra ürünleri seçip çiçek sepetine aktarabilirsiniz.
Aktarım yapıldıktan sonra çiçek sepeti ekranında ürünler ürün listesine apiden dönen sonuca göre ürün durumlarını da baz alıp listeden kontrol edebilirsiniz.


 

 

Stok Fiyat Güncelle

Çiçek sepetine ürünler aktarılıp onaylandıktan sonra ürüne stok fiyatlarını güncellemeyi sağlar.
Stok ve fiyat güncelleme işlemi için istek gönderildiğin de sıraya alınır ve batch kontrolünde statü Pending olarak döner. Güncelleme işlemi maksimum 4 saat içerisinde tamamlanır.
Batch kontrolün de statü “broken” olarak dönen işlemini varsa, teknik bir hata ile karşılaşıldığı anlamına gelir ve bu hatayı alan ürünler için yeniden stok ve fiyat güncelleme isteği gönderilmelidir.


 
  1. Otomatik aktarım
Otomatik bir şekilde sizin belirlediğiniz sipariş süresi aralığında ve sizin belirlediğiniz sipariş saat aralığındaki çiçek sepeti siparişlerinizin sitenize düşmesini sağlamaktadır.

***Sipariş aktarım

NOT: Tarih aralığı max 4 hafta olmalıdır. NOT: Sipariş durumları
  1. : Yeni
  2. : Hazırlanıyor
5 : Kargoya Verildi
11 : Kargoya Verilecek 7 : Teslim Edildi

***Ürün aktarım


Aynı şekilde sizin belirlediğiniz ürün güncelleme süresi aralıklarında ürünlerinizin fiyat ve stoklarının güncellenmesini sağlamaktadır.
NOT : Ürün aktarımı başarılı olduğunda , çiçek sepetin de ürünü göremiyorsanız  log detayında batch id bölümü bulunur bu id’yi çiçek sepeti yetkilinize iletebilirsiniz.
Kargo Eşleştirme:
Pazaryerinde kullanacağınız kargo firmasının ticimaxta hangi kargo firması ile eşleşmesini istiyorsanız ona göre eşleştirmesini yapıp kaydedebilirsiniz. Ayarlar/kargo ayarları alanından sitenizde ki kargoyu kontrol edebilirsiniz.

Notlar:
***Ürün açma işlemi için istek gönderildiğinde sıraya alınır ve batch kontrolünde statü Pending olarak döner. Ürün açma işlemi max.24 saat içinde tamamlanır.(log alanında ki batch id yi kontrol edebilir ve çiçek sepeti yetkilisine iletebilirsiniz.)
***Batch kontrolünde “broken olarak dönen işleminiz varsa, teknik bir hata ile karşılaşıldığı anlamında gelir ve bu hatayı alan ürünler için yeniden ürün açma isteği gönderilmelidir”

***Ürün açıklamasında gönderilmemesi gereken yasaklı kelimeler:

rakı, viski, silah, tabanca, sigara, kül, bira, içki, puro, tabaka, nargile, fantezi, çakmak, shot, mermi, kovan, bomba, bombası, rulet,hf5060,rakı ,viski ,silah ,tabanca ,sigara ,kül ,bira ,içki ,puro ,tabaka ,nargile ,fantezi
,çakmak ,shot ,mermi ,kovan ,bomba ,bombası ,rulet ,ozeles100 ,ozeles101 ,ozeles102 ,ozeles103
Maximum Mobil Gördüm Aldım Entegrasyonu

1- Marketplace programının kurulumu sağlanır. Program kurulum linki Ticimax Destek ekibi tarafından iletilir, yazılı destek kaydı oluşturmanız yeterli olacaktır.

2- Marketplace programının kurulumundan sonra açılan pencereden site adı, panel mail ve panel şifresi ile giriş sağlanır.

3- Marketplace programımıza giriş sağladıktan sonra Genel Ayarlar sekmesinde bulunan Maximum Mobil Gördüm Aldım Ayarları alanına geçiş yapıyoruz.

Açılan sayfa üzerinden Lisans Kodu bilgisi Ticimax tarafından, devam eden Company Code, Client ID ve Client Secret bilgileri Maximum Mobil Gördüm Aldım tarafından verilecektir.

Bilgileri girdikten sonra Ayarları Kaydet butonuna tıklıyoruz.

4- Maximum Mobil Gördüm Aldım sekmesine geldiğinizde Kategorileri Eşleştir butonuna tıklayarak eşleştirme ekranına ulaşın.

5- Açılan pop-up üzerinden Ticimax kategorileriniz ile İşBank kategorilerinizi listeleyip eşleştirmelerinizi her bir kategori için kaydedebilirsiniz.

6- Kategori eşletirmelerinizi yaptıktan sonra ilgili eşleştirmeler seçilir ve Seçili Eşleştirmelerdeki Ürünleri Aktar butonuna tıklanır. 

Ürünleri aktardıktan sonra ürünlerin Maximum Mobil Gördüm Aldım tarafından onaylanması gerekmektedir. Onay süreciniz hakkında Maximum Mobil Gördüm Aldım yetkililerinden bilgi alabilirsiniz.

7- Stok aktarımları otomatik olarak gerçekleşmektedir. Ayrıca stok güncellemek isterseniz stok adedi güncelle butonu ile Maximum Mobil Gördüm Aldım tarafından onaylanan tüm ürünlerin stoklarını güncelleyebilirsiniz.

Not: Fiyat bilgisi güncellemek için ise eşleştirmeleri tekrar seçerek aktarım yapmanız gerekmektedir.

 

8- Otomatik aktarım ayarlarınıza göre siparişler Ticimax panelinize düşecektir.  İsterseniz yeşil buton ile manuel aktarım da sağlayabilirsiniz.

Aliexspress Entegrasyonu

Lisans Kodu: Lisans kodu alanı entegrasyon paketinizde olduğunda otomatik olarak programa tarafımızdan yansıtılmaktadır.
Sitedeki Barkod Aktarılsın: Ürün aktarımında sitenizde ki ürün barkodlarınızın gitmesini sağlayacaktır. Barkodlarınız eğer ürünlerinizde yok ise pasif olmalıdır.
Kargo Temin Süresi: Siparişlerinizin kargoya veriliş süreci için gün bilgisi girebileceğiniz alandır.
Eksi Stok Adedi: Bu alanda Pazar yerine eksi stok gönderimi yapabilmektesiniz. ( Örneğin ürününüzde 10 stok mevcut ise bu alana 2 yazdığınızda örnek ürün stoğu Pazar yerine 8 olarak aktarılacaktır.
Satış Fiyatı ve İndirimli Fiyatı Alanı: Ürün fiyatlarınızın hangi alandan aktarılmasını istediğinizi seçebilirsiniz.
Komisyon Tipi ve Değeri Alanı: Ürün fiyatlarına ek olarak komisyon uygulanarak aktarım talep ediyorsanız bu alanı yüzde veya tutar şeklinde doldurabilirsiniz.
Model Number: Aliexpress tarafında ürünlerde Model Number alanı bulunmaktadır, bu alana ürünlerinizin hangi alanından veri gönderilmesini talep ediyorsanız seçim yapabilirsiniz.
Marketplace Grup: Bu ayarda Ali express’e aktarılacak ürünleri seçtiğimiz alandır varsayılan olarak seçildiğinden tüm ürünleri aktarır diğer seçeneklerde Ticimax panelinde o ürün hangi grupta açık ise ona göre aktarım sağlanır.
Dil Aktarım: Aktarılan ürünlerin hangi dillerde aktarılacağını seçebilmektesiniz. Seçim yaptığınız dillerde ürünler aktarılmaktadır.
Sipariş Durum: Aliexpress’ten hangi durumdaki siparişlerin çekilmesini istiyorsanız o durumdakileri seçmeniz gerekmektedir.
Ülke Fiyatlarını Eşleştir: Fiyatlarınızı belirli ülkeler için ayrı ayrı aktaracak iseniz bu alanı kullanabilirsiniz. Orijinal sku fiyatının % 70'inden yüksek veya buna eşit olmalıdır.
Token Al: Token al işlemi arka planda Ali Express panel giriş bilgilerinizi kontrol etmektedir, arka planda ki api bağlantısını sağlamaktadır. Bu alan ayda 1 manuel tetiklenmelidir. Token Al Butonuna tıkladıktan sonra satıcı hesabınıza giriş ekranı karşınıza gelecektir. Kullanıcı adı ve şifre bilgileriniz ile giriş yaptıktan sonra Token Al butonuna tıklayarak işlem sağlayabilirsiniz.

Kategori Eşleştirme & Ürün Aktarımı
Ürün Aktarımı için Aliexpress sekmesine gelmeniz gerekmektedir.
Kategori Eşleştir: Bu alanda öncelikle Ticimax kategorinizi seçmelisiniz, seçim sağladıktan seçtiğiniz kategoriye karşılık olarak ürünleri aktarmak istediğiniz Ali Express kategorisinin seçimini sağlamanız gerekmektedir.

Shipment Template: Kargo şablonu alanlıdır, bu alan Ali Express panelinizden otomatik olarak bilgi çekmektedir. Ali Express panelinizde “Products > Shipment Template” alanından kargo şablonunuzu oluşturduktan sonra bu alandan seçim yapabilirsiniz.
Ürün Group (Zorunlu Değil):  Ali Express panelinde ürün gruplamanızı sağlayacak bir alandır, zorunlu değildir ürün gruplaması yapılması için kullanılabilir. Ürün grupları otomatik olarak Ali Express panelinizden çekilmektedir. Ali Express panelinden “Marketing > Product Groups” alanından grup eklemesi yapabilirsiniz.
Eşleştir: Eşleştir butonu ile eşleştirmenizi yapabilirsiniz.
Seçenek eşleştirme adımında ürüne dair özelliklerin aktarımını sağlayabilmektesiniz.

Bu alanda “Zorunlu” alan “Evet” olarak görünen tüm alanları eşleştirmek zorunludur.
Seçeneği Eşitle: Bu alan ürünlerinizde ilgili özellik mevcut ise kullanılmaktadır. Eşitlemeyi varyasyon, teknik detay, özel alan, marka gibi bölümlerden yapmak istiyorsanız bu alandan eşitleme sağlayabilirsiniz.
Değerleri Eşitle: Seçenek eşitlemesi yaptıktan sonra “Değer Eşitle” alanından değerlerinizin Ali Express karşılıklarını seçebilirsiniz.
Sıfırla: Eşleştirmenizi değiştirecek iseniz sıfırlama işlemi ile sıfırlanmasını sağlayabilir ve yeniden eşleştirebilirsiniz.
Varsayılan Değer Tanımla: Kategorinizde özellik olarak tek bir özellik atamanızı sağlayacaktır. Ürün bazlı değişen bir özelliğiniz yok ise varsayılan değer tanımlayarak direkt olarak tüm ürünlere tek bir değer aktarılmasını sağlayabilirsiniz.


Özellik eşleştirmelerinizi tamamladıktan sonra “Pazaryerine Aktar” butonu ile eşleştirmenizi Ali Express alanına aktarabilirsiniz. Aktarım yapıldıktan sonra başarılı sonuçlarınız panele aktarılacaktır. Ali express panelinde Products > Manage Products altında aktarılan ürünleri görebilirsiniz.
Otomatik Güncelleme

Bu alan otomatik olarak stok, fiyat ve sipariş aktarımlarınızı sağlamaktadır.
Otomatik Ürün Güncelleme: Ayarlar bölümünde ki “Ürün Güncelleme Süresi” alanında yazan dakikaya göre program çalışarak Ali Express panelinize ürünlerinizde değişen stok ve fiyat bilgilerini aktaracaktır.
Otomatik Sipariş Aktarma: Ayarlar bölümünde ki “Sipariş Süresi” alanında yazan dakikaya göre program çalışarak Ali Express panelinizdeki siparişlerin panelinize aktarımını sağlayacaktır.
Bu İçerik Faydalı Oldu Mu?
Adres : Turgut Özal Bulvarı Rumi Sokak Ticimax Plaza No:31 Ataşehir - İstanbul  /  Çağrı Merkezi : 0850 811 08 20  /  E-Mail : [email protected]
© 2005-2018 Ticimax E Ticaret Yazılımları ve Paketleri / Ticimax Bilişim Teknolojileri A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.