Ticimax Destek Merkezi

Aradığınız konuyla ilgili hazır dökümanlara hızlıca ulaşmak için anahtar kelime girebilirsiniz.

Müşteri Etkileşimini&Satışları Arttıracak 8 Nokta!

Kullanıcı Değerlerini Ön Plana Çıkarın!

Bir siteye girdiğimiz zaman ilk gördüğümüz alan ekranın üst kısmı ve sol taraftır. Genellikle sayfanın en sonuna kadar gitmeyebiliriz özellikle sonlara inmeye çalıştığımızda sürekli sayfalama devam ediyor ve sayfanın sonu bir türlü gelmek bilmiyorsa, herhangi bir ürüne bakmak yerine hemen siteden ayrılmayı tercih ediyor olabiliriz. Bunun yerine sitenizin anasayfasını mümkün olduğunda kısa tutup, karmaşadan uzak olarak düzenleyip, ''Ücretsiz kargo, bugüne özel kargo 1 TL, Kredi kartına 9 taksit vb'' gibi kullanıcı değerleri dediğimiz önemli öğeleri ekranın üst kısmına ve bloklar içerisinde yerleştirmeniz ziyaretçilerinizin dikkatini çekecek ve site ile etkileşim yaratmalarını sağlayacaktır.

Alışveriş için Üyeliği Zorunlu Tutmayın!

Vaktimiz kısıtlı ve çoğu ziyaretlerimizi mobil cihazlarımız ile gerçekleştiriyoruz. Özellikle mobil kullanıcıları kaçırmamak adına üyelik alışveriş imkanı tanımanız tercih sebebi olmanızı sağlayabilir. Üyeliksiz alışveriş imkanı ile kolay ve rahat bir alışveriş imkanı sağlamanız dönüşüm oranlarınızı arttırmanıza yardımcı olacaktır.

Tek Çekim yerine Taksitli, Havele, Kapıda Ödeme Gibi Farklı Alternatifler Sunun!

Ziyaretçilerin alışveriş için dikkat ettikleri en önemli etkenlerden biri sitenizde sunduğunuz ödeme yöntemleridir. Fiyatlarınız ve ürünlerinizin konusunda iddialı olabilirsiniz. Ancak bu mükemmel fırsatların yanında yalnızca tek çekim ya da havale ile ödeme imkanı sunuyorsanız. Ziyaretçiniz eğer bu ödeme yöntemleri kendine uyumuyorsa muhtemelen alışverişi sonlandırmadan siteden ayrılabilir ve bir daha siteniz ile etkileşime geçmeyebilir. Türkiye'de Kredi Kartı ile ödemeden sonra en çok tercih edilen ödeme yöntemi kapıda ödemedir. Sektörel trendleride takip ederek sitenizde kullanabileceğiniz ödeme yöntemlerini zenginleştirebilirisiniz. Kapıda ödeme, kredi kartı, taksitli ödeme, taksit avantajları vb ne kadar çok alternatif ödeme yöntemi sunarsanız o kadar tercih edilebilir olursunuz.

Mobil Uyumlu Tasarımlar ile Mobil Kullanıcıları Kazanın!

Hareket halinde, evde, ofiste, sinemada kısacası hayatın her anında mobil cihazlarımızla bağlantılı haldeyiz. Sosyal medya kullanımı, gelişen mobil teknolojiler ile büyüyen ekran boyutları vb. ile mobil cihazların etkiside arttı. Bu durumda mobil ticaret fırsatlarını kaçırmamak adına e-ticaret sitenizin mobil uyumlu tasarımı olması ve mobil uygulamaları kullanmak sizi bir adım öne çıkaracaktır. Eğer mobil uyumlu bir siteniz yoksa mobile optimize edilmemiş online reklamlarınız yoksa bu kanaldan verim alamama olasılığınız yüksek olacaktır.

Kampanyaların Gücünü Keşfedin!

Kampanya yapmaktan çekinmeyin! Ürünlerinizin, Fiyatlarınız herşeyin güçlü olduğunu düşünebilirsiniz. Ama ziyaretçileriniz ile etkileşim yaratmada bunlar yetersiz kalabilir, yapacağınız kampanya modelleri ile hem fırsatları değerlendirebilir hem de ziyaretçilerinizi mutlu edebilirsiniz. Ödeme adımında süpriz bir indirim ile potansiyel müşteriyi şaşırtabilir, güne özel/ana özel bildirimler ile kategori, ürüni marka bazlı indirimler sunabilir, ödeme yöntemlerine yönelik hediyeler sunabilirsiniz. Kampanyalar bir e-ticaret sitesinin en güçlü dönüşüm arttırma arıcıdır diyebiliriz. Hali hazırda bir kampanyanız yoksa dönemsel fırsatlarıda değerlendirerek hemen kampanya kurgularınızı yapmaya başlayın deriz!

Ziyaretçiler Anasayfaya Dönmek için Logoya Tıklıyorlar!

Ziyaretçilerin büyük çoğunluğu sepet, ürün, sipariş sayfası farketmeksizin anasayfaya dönmek için logoya tıklıyorlar. Bu tarz ziyaretçi hareketlerini incelemek için Google Analytics ve Yandex Metrica'nın ısı ve tıklama haritalarına göz atabilirsiniz. Logonuza link vermeniz sitenizin performansını arttırmaya yardımcı olacaktır. Eğer hala logonuzda anasayfa linkiniz yoksa hemen linki eklemenizde fayda var.

CTA (Call to Action ) Butonlarını Kullanarak Ziyaretçileri Yönlendirin!

Kampanya yaptınız, banner yardımı ile sitenizde duyuru yapmayı planlıyorsunuz. Kampanyanızın banner aracılığı ile istenilen etkiyi yaratması için ziyaretçilerini yönlendirecek bir harekete geçirici mesajın yer alması gereklidir. Buna Call to Action butonları diyoruz. site içi ya da reklam bannerlarında ''Hemen Al'' '' Ürünlere Göz At'' '' Kaydol'' '' Ücretsiz İndir'' vb. CTA butonlarını kullanmanız dönüşümlerinizi arttırmanıza yardımcı olacaktır.

Müşterileriniz Sosyal Medyada Siz Nerdesiniz?

Kullanıcıların yaklaşık %52'si markalar, ürünleri ve hizmetleri hakkında bilgi almak için sosyal medyayı tercih ediyor. Böylesi büyük bir potansiyelde markalar için vazgeçilmez bir pazarlama gücü yaratıyor. E-ticaret sitenizin en azından bir facebook hesabı olmalı, facebook hesabınız firmanızın ve e-ticaret sitenizin kimliği gibi olacaktır. Ziyaretçilerinizin sizden haberler almak için sosyal medya hesaplarınızı takip etmek isteyebilir bu sebeple e-ticaret sitenizdeki sosyal medya linklerinizin olması bir güven yaratacaktır. Twitter'ı satış yerine kurumsal kimlik gibi kullanabilirsiniz. Diğer sosyal medya alanlarında da aktif olabliirsiniz. Ama sizin için getirisi olan ve daha değerli alana yatırım yapmanız daha sağlıklı olacaktır.

Bu İçerik Faydalı Oldu Mu?
Adres : Turgut Özal Bulvarı Rumi Sokak Ticimax Plaza No:31 Ataşehir - İstanbul  /  Çağrı Merkezi : 0850 811 08 20  /  E-Mail : [email protected]
© 2005-2018 Ticimax E Ticaret Yazılımları ve Paketleri / Ticimax Bilişim Teknolojileri A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.